Jak ochronić dzieci poniżej 12. roku życia przed COVID-19? Dr Fauci wyjaśnia

Dr Anthony Fauci: nieszczepione dzieci może chronić odporność zbiorowa zaszczepionych dorosłych Fot. Wikimedia Commons

Dzieci, które są jeszcze za młode żeby zostać zaszczepione na COVID-19 można chronić, jeśli dorośli w ich otoczeniu się zaszczepią – przekonuje dr Anthony Fauci.

Dr Anthony Fauci, główny doradca Białego Domu ds. pandemii koronawirusa, w rozmowie z telewizją CNN zwrócił uwagę, że rodzice dzieci zbyt młodych, żeby mogły jeszcze zostać zaszczepione, mogą je chronić przed zakażeniem. Według niego kluczem jest stworzenie bezpiecznego otoczenia przez zaszczepionych dorosłych:

Dzieci, które z powodu młodego wieku nie mogą jeszcze zostać zaszczepione, można chronić przez otoczenie ich zaszczepionymi ludźmi – rodziną, nauczycielami, personelem szkolnym” – powiedział dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w niedzielę.

Trzeba nosić maseczki

Jak wynika z danych amerykańskiej agencji CDC, w Stanach Zjednoczonych więcej dzieci trafia do szpitali w stanach z niższym wskaźnikiem zaszczepienia populacji. W drugiej połowie sierpnia wskaźnik wizyt na ostrym dyżurze dzieci do 17. roku życia był 3,4 raza wyższy w stanach z najniższym poziomem wyszczepialności, a wskaźnik hospitalizacji był 3,7 raza wyższy niż w stanach z najwyższym poziomem szczepień.

Jak przekonuje dr Fauci, jeśli USA chcą utrzymać w tym roku szkolnym dzieci w klasach, ludzie muszą nosić maseczki. Jest to wyzwaniem, bo niektóre stany (np. Kentucky) sprzeciwiły się obowiązkowi noszenia maseczek w szkołach.

W USA szpitale się zapełniają

Z powodu trwającej pandemii niektóre szpitale w USA zbliżają się do maksymalnej liczby zapełnionych łóżek. Jak przestrzega dr Fauci, wkrótce tamtejsze władze będą musiały dokonywać wyborów, kto będzie mógł trafić na oddział intensywnej terapii, a dla kogo zabraknie miejsca.

„Jesteśmy niebezpiecznie blisko [zapełnienia szpitali – red.]. Wkrótce możemy znaleźć się w sytuacji, w której trzeba będzie dokonywać bardzo trudnych wyborów” – ostrzega lekarz.

Jak powiedział specjalista w rozmowie z CNN, najlepszym sposobem na zapobieganie tego typu dramatycznym wyborom jest „zniesienie wszelkich blokad w zapobieganiu zakażeniom”. Jak powiedział: „maseczki są ważne”, ale szczepienie jest najskuteczniejszą metodą zmniejszenia liczby hospitalizacji.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych 79.83% łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej jest zajęta. Jedna trzecia tej liczby to łóżka zajmowane przez chorych na COVID-19 – wynika z danych amerykańskiego ministerstwa zdrowia. W 8 stanach – Alabamie, Georgii, Teksasie, Arkansas, Florydzie, Mississippi, Newadzie i Kentucky – 90% miejsc w szpitalach jest zajętych.

Czytaj też:

Powiązane

Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Kolory ścian – jak wpływają na samopoczucie człowieka?

Suchy prowiant na wyjazd – jak się przygotować?