Jak korzystać z internetu w telefonie [Poradnik krok po kroku]

Jak się łączyć z internetem przez smartfon? Fot. Joshua Hoehne/Unsplash

Jak połączyć się z internetem przez telefon? Na co uważać? O czym pamiętać? Przeczytaj nasz poradnik krok po kroku, nie tylko dla seniorów.

Większość używanych w Polsce smartfonów to urządzenia korzystające z systemu Android. Wyposażone w niego są między innymi telefony marki: Samsung, Nokia, Xiaomi, HTC, Motorola, Oppo, Sony czy LG. Dlatego nasz poradnik wyjaśni, jak korzystać z internetu za pomocą telefonów tego rodzaju.

Czytaj: Najlepsze smartfony dla seniora

Jak łączyć się z internetem przez smartfon

Można to zrobić na dwa sposoby: przez WiFi oraz przez internet w telefonie, będący częścią pakietu operatora. Aby łączyć się przez WiFi, musimy mieć dostęp do sieci. Jeśli mamy w domu telewizję kablową, to jej operator zazwyczaj oferuje też dostęp do niej, wraz z hasłem. Można też łączyć się w ten sposób z internetem na przykład w kawiarni czy hotelu, jeśli oferują one dostęp do internetu swoim klientom.

Internet od operatora komórkowego można włączyć w każdym miejscu, na przykład w takim, który nie oferuje dostępu przez WiFi. Należy pamiętać, że w tym przypadku istnieją pewne ograniczenia – operator zazwyczaj oferuje w ten sposób internet tylko do pewnej kwoty, na przykład 10 GB. Wszystko zależy od umowy z operatorem.

Zobacz też: Pierwsze uruchomienie smartfona [Poradnik dla seniora]

Łączenie się z internetem przez WiFi:

Aby połączyć się z internetem w ten sposób, musimy uruchomić opcję WiFi w naszym telefonie. Przesuwamy palcem od górnej krawędzi smartfona w dół, mniej więcej do 1/3 ekranu i puszczamy. Z góry wysunie się pasek szybkich ustawień. Tutaj można szybko włączyć lub wyłączyć ważniejsze funkcje smartfona. Jedną z takich funkcji będzie właśnie WiFi. Odnajdujemy w menu ten symbol:

WiFi Fot. Pixabay

Aby go włączyć, wystarczy dotknąć symbol. Jeśli się zaświeci, to znaczy, że już jesteśmy połączeni przez WiFi.

Jeśli łączymy się z siecią po raz pierwszy, musimy wybrać tę właściwą, z której będziemy najczęściej korzystać. Aby to zrobić, przytrzymajmy trochę przycisk WiFi. Pojawi się wtedy nowy ekran. Jeśli sieć WiFi jest wyłączona, dotknijmy przełącznika, żeby ją włączyć. Wtedy pojawi się lista dostępnych sieci WiFi w okolicy. Niektóre mogą należeć na przykład do sąsiadów, albo znajdującej się w naszym budynku kawiarni. Wyszukujemy naszą sieć – na przykład z nawą operatora naszej telewizji kablowej – i dotykamy ją. Teraz zostaniemy poproszeni o podanie hasła – wpisujemy to hasło, które dostarczył nam operator telewizji kablowej. Jeśli jesteśmy np. w kawiarni, to w tym miejscu wpisujemy hasło, które udostępnia nam obsługa kawiarni. Klikamy przycisk „Połącz”.

Teraz połączyliśmy się z internetem przez WiFi. Telefon zapamięta hasło tej sieci. Możesz już korzystać na przykład z przeglądarki internetowej w twoim telefonie albo pobrać aplikację z Google play. Jeśli nie chcesz już korzystać z internetu, możesz się rozłączyć: wysuwasz z góry ekranu pasek szybkich ustawień i dotykasz podświetlony symbol WiFi. Kiedy on „zgaśnie”, to znaczy że się rozłączyłeś.

Łączenie się z internetem przez telefon w ramach pakietu operatora

Aby połączyć się przez internet operatora, na początku postępujemy analogicznie jak w przypadku WiFI: z góry ekranu wysuwamy menu, choć tym razem przytrzymujemy go nieco niżej – mniej więcej do połowy ekranu, rozciągając. W ten sposób wysunie się dłuższa wersja paska szybkich ustawień. Wśród dostępnych opcji wyszukujemy internet w telefonie – zazwyczaj ma wygląd dwóch przeciwstawnych strzałek, czasami podpisany jest jako „Dane komórkowe”, „Transmisja danych” albo „Dane mobilne”. Dotykamy ten symbol, aż zacznie się świecić – wtedy jesteśmy połączeni z internetem. Jeśli chcemy się rozłączyć, dotykamy symbol ponownie – aż przestanie świecić. Jeśli nie jest podświetlony, to oznacza, że się rozłączyliśmy z internetem.

Dane komórkowe Fot. Kuba Wojciechowski

W tym przypadku warto się upewnić, że się rozłączyliśmy, bo ilość internetu dostępnego w ten sposób jest ograniczona. W dodatku należy bardzo uważać podczas pobytu za granicą: tam korzystanie z internetu może być dodatkowo płatne, albo droższe niż w Polsce. Najlepiej upewnij się u operatora, jaki masz pakiet internetu w swoim telefonie.

Czytaj też: Jak łączyć się przez Skype

Jak korzystać z internetu przez smartfon

Kiedy już połączyliśmy się z internetem – przez WiFi lub dane komórkowe – możemy korzystać na przykład z przeglądarki internetowej, jak w naszym komputerze. Dotykamy ikonę „Chrome” widoczną na ekranie naszego telefonu. Jeśli chcemy udać się na znaną nam stronę internetową, dotykamy obszaru z adresem strony – na samej górze ekranu. Po dotknięciu zobaczymy klawiaturę – w ten sposób możemy wpisać adres strony, na którą chcemy się udać. Wpisane hasło potwierdzamy, dotykając pola z symbolem lupy lub słowem „Idź” (to odpowiednik przycisku „Enter” na klawiaturze komputerowej).

Jeśli chcemy czegoś wyszukać w internecie, to po otworzeniu strony Google.pl dotykamy pola wyszukiwania (oznaczonego lupą). Włączy się klawiatura, dzięki której będziemy mogli wpisać szukane w internecie hasło. Po jego wyszukaniu klikamy na jedną z pozycji znajdującej się poniżej pola wyszukiwania i znajdziemy się na szukanej stronie internetowej.

Jeśli chcemy się cofnąć do poprzedniego widoku w przeglądarce internetowej, używamy przycisku „Cofnij” w naszym smartfonie.

Jeśli chcemy wyłączyć przeglądarkę internetową i wrócić do ekranu naszego telefonu, bo na przykład chcemy gdzieś zadzwonić, albo nie chcemy już korzystać z internetu, dotykamy przycisk „Home” na dole naszego telefonu (na środku) – wrócimy wtedy do ekranu startowego.

Internet w smartfonie - o czym pamiętać

Jak można połączyć się z internetem w smartfonie?

Przez WiFi lub dane komórkowe. Łącząc się przez WiFi musimy się zalogować do sieci, którą wykryje telefon. Łącząc się przez dane komórkowe możemy się łączyć wszędzie, choć ogranicza nas liczba GB oferowana przez operatora.

Kiedy wiadomo, że połączyliśmy się z internetem?

Kiedy ikonka WiFi lub "Dane komórkowe" jest podświetlona. Jeśli zgaśnie, to znaczy, że się rozłączyliśmy.

Ile danych komórkowych mamy do dyspozycji?

To zależy od naszego operatora telefonicznego - różne firmy oferują różne ilości pakietów danych do wykorzystana w celu połączenia się z internetem.

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!