Jak i co widzi noworodek? Etapy rozwoju wzroku dziecka

Nawet kilkudniowy maluch już coś widzi, ale inaczej niż my. Jak i co widzi noworodek? Poznaj etapy rozwoju wzroku dziecka i sprawdź, co powinno cię zaniepokoić.

Dlaczego noworodek widzi inaczej?

Dziecko rodzi się z bardzo dobrze wykształconym zmysłem wzroku i widzi już od pierwszych chwil życia tyle, że nieco inaczej niż dorośli. Wynika to z tego, że nie wykształciła się u niego jeszcze plamka żółta i nerw wzrokowy. Taki maluszek nie jest jeszcze w stanie poruszać gałkami ocznymi, bo mięśnie zewnątrzgałkowe są niedojrzałe. Jego ostrość wzroku wynosi około 10% tego, co widzą dorośli.

Co widzi kilkudniowy noworodek?

Zaraz po narodzinach dziecko widzi tylko szare zarysy, nie odróżnia kolorów ani wyraźnych kształtów. W pierwszych dniach widzi obiekty na odległość 20 – 30 cm, z czasem ta odległość się zwiększa. Nieprawdą jest, że noworodek widzi wszystko do góry nogami, za to potwierdzone zostało widzenie peryferyjne u maluszków. Polega ono na tym, że noworodek widzi przedmioty znajdujące się z boku, a nie na wprost. Jego uwagę przyciągają przedmioty o kontrastach czarno – białych, bo tylko te kolory odróżnia oraz te, które wykonują ruch. Wszystkie dzieci rodzą się z opuchniętymi oczami, ma to je chronić przed nadmiarem światła. Po miesiącach przebywania w ciemnej macicy maluch źle znosi jaskrawe światło zarówno sztuczne, jak i naturalne. Jego widzenie można przyrównać do patrzenia przez mleczną szybę. Nie powinno niepokoić cię to, że maluszek lekko zezuje, to częste u noworodków.

Jak i co widzi niemowlę?

Pod koniec pierwszego miesiąca maluch zaczyna rozróżniać kolor czerwony, ale widzi wszystko płasko, nie dostrzega odległości. Po miesiącu maluch przestaje być noworodkiem i wchodzi w okres niemowlęcy. Między 6 a 8 miesiącem nawiązuje kontakt wzrokowy z opiekunami i zaczyna widzieć przedmioty oddalone nawet o 60 cm a także widzi już na wprost.

Etapy rozwoju wzroku dziecka

Wzrok dziecka w pierwszych miesiącach rozwija się bardzo dynamicznie, praktycznie co miesiąc przybywa mu kolejna zdolność. I tak:

  • między 2 a 4 miesiącem dziecko rozróżnia oprócz białego, czarnego i czerwonego również kolor zielony, żółty i niebieski. Widzi przedmioty na odległość 1 metra, śledzi wzrokiem ruszające się przedmioty, obserwuje swoje rączki, dostrzega głębię
  • między 6 a 8 miesiącem życia ostrość wzroku jest już prawie taka, jak u dorosłych
  • po 8 miesiącu dziecko zaczyna podążać za wzrokiem dorosłego – jeśli widzi, że coś cię zainteresowało, patrzy tam, gdzie ty
  • roczne dziecko ma już prawie całkowicie rozwinięty wzrok, potrafi rozpoznawać nie tylko twarze ale i emocje na nich wypisane. Zmysł wzroku będzie się rozwijał jeszcze przez kolejne 4 lata, ale już nie tak dynamicznie.

Wzrok noworodka i niemowlaka – co powinno zaniepokoić?

Jeśli zaobserwujesz poniższe objawy u dziecka, koniecznie skonsultuj się z lekarzem

  • maluch po 3 miesiącu życia płacze bez łez lub nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z opiekunem
  • często mruga lub ma zamknięte oczy poza spaniem
  • ma niesymetryczne lub nietypowe gałki oczne
  • ma nierówne, lub poszerzone źrenice lub dają one żółtawy odblask
  • przykłada oglądane przedmioty tylko do jednego oka, chwyta tylko to, co widzi na wprost
  • zezuje mimo ukończenia pół roku

Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź

ZOBACZ TEŻ:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi