Rotawirus, zwany też grypą żołądkową to choroba wywoływana przez wirusy. Jest bardzo zaraźliwa i gwałtowna, choć trwa krótko. Dowiedz się, jak wygląda rekonwalescencja.
Rotawirus – co to jest?
To choroba wywoływana przez rotawirusy. Są one bardzo zaraźliwe i łatwo rozprzestrzeniają się w otoczeniu chorego nie tylko w domu, ale również w pracy, autobusie, sklepie. Bardzo często więc chorują po kolei całe rodziny i biura. Objawy zazwyczaj ustępują samoistnie, ale mogą być niebezpieczne dla osób z ciężkim niedoborem odporności lub osłabionych przez współistniejące choroby, np. pacjentów w podeszłym wieku i chorych na nowotwory.
Objawy
Nudności, gwałtowne wymioty czy ostra biegunka mogą świadczyć o rotawirusie. Mogą pojawić się też bóle głowy, mięśni, gorączka, skurcze żołądka lub jelit. Objawy, choć gwałtowne, nie są groźne. Należy jednak zwrócić na nie większą uwagę u dzieci, zwłaszcza niemowląt oraz u osób przewlekle chorych.
Rotawirus – leczenie
Leczenie rotawirusa to leczenie objawowe. Należy dużo pić, w początkowej fazie powstrzymać się od jedzenia. Potem spożywać lekkie posiłki w niewielkich porcjach. W żadnym wypadku nie należy stosować antybiotyków ani leków przeciwwymiotnych czy wstrzymujących biegunki.
Jak uniknąć zakażenia?
Przede wszystkim trzeba przestrzegać zasad higieny. Dokładnie myć ręce wodą z mydłem po skorzystaniu z toalety, po zmianie pieluch, po kontakcie z urządzeniami sanitarnymi, przed jedzeniem, po powrocie do domu itd. Dzieci do 6. miesiąca życia można zaszczepić przeciwko rotawirusom, które są najczęstszą przyczyną ostrych biegunek wirusowych w tej grupie wiekowej.
Jak długo trwa rekonwalescencja po rotawirusie?
Mimo, że objawy choroby ustępują bardzo szybko, to rekonwalescencja powinna trwać dużo dłużej. Wynika to z tego, że organizm po wymiotach i biegunkach jest bardzo osłabiony i odwodniony, trzeba dać mu czas na dojście do siebie. Trwa to od 7 do 10 dni po ustaniu objawów choroby. Należy pozostać w łóżku, spożywać dużo płynów, w miarę możliwości – spać. Rekonwalescencja powinna łączyć się z izolacją, gdyż organizm dość długo po ustąpieniu objawów wydala rotawirusy. Oznacza to, że możemy wciąż zarażać inne osoby.
ZOBACZ TEŻ: