Jak chronić skórę przed mrozem?

Bez solidnej ochrony skórze trudno przetrwać zimę w dobrej kondycji. Jak ją pielęgnować, by nie szkodzić, ale pomóc? O czym pamiętać, a z czego zrezygnować?

Zima to trudny okres dla skóry. Mróz, wiatr, śnieg, suche powietrze w pomieszczeniach narażają ją między innymi na nadmierne przesuszenie, swędzenie, podrażnienia, pękanie naczynek krwionośnych, spadek elastyczności. O czym pamiętać, by skóra miała się zimą dobrze?

Czym myć twarz zimą?

Do mycia twarzy zimą lepiej nie stosować kosmetyków z mydłem, alkoholem, silnymi detergentami. Choć doskonale oczyszczą, naruszą przy tym płaszcz lipidowy skóry twarzy. A to mocna warstwa lipidowa naskórka pozwoli ochronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego lepiej wybierać łagodne kosmetyki, wzbogacone lipidami, odżywcze i nawilżające. Oczyszczanie twarzy zimą musi opierać się na jak najdelikatniejszych kosmetykach. Dobrze sprawdzą się delikatne żele myjące, olejki, emolienty, mleczka, płyny micelarne, pianki.

Jaki krem do twarzy wybrać?

Zimą warto wybierać krem z bogatym składem i o nieco cięższej konsystencji. Należy go też dopasować do rodzaju cery. Skóra sucha, naczynkowa, wrażliwa czy podrażniona wymaga mocniejszej ochrony, a ponadto wzmacniania i łagodzenia. Skóra tłusta z kolei lepiej znosi mróz i można na nią nałożyć nieco lżejszy krem. Dobrze, żeby kremy stosowane zimą miały w składzie oleje, masła roślinne, witaminy, składniki o łagodzącym i kojącym działaniu. Sprawdzić się mogą mocznik, gliceryna i aloes, nagietek, zielona herbata, siemię lniane. Odpowiednio dobrany krem powinien nawilżyć i odżywić skórę, a ponadto stworzyć na niej barierę ochronną, która uchroni przed działaniem niskiej temperatury, wiatru i wilgoci.

Tonik, peeling i słońce

Do tonizowania skóry zimą dobrze wybrać kosmetyk, w którego składzie nie ma alkoholu. Sprawdzi się delikatny tonik albo hydrolat roślinny. Jeśli chcemy zastosować peeling, lepiej wybrać drobnoziarnisty, aby uniknąć podrażnień. Uwaga, zimą należy pamiętać o ochronie przed słońcem. Kosmetyki stosowane zimą powinny zawierać filtr chroniący przed promieniowaniem słonecznym – zarówno UVA, jak i UVB. Śnieg odbija 80 proc. promieni, podczas gdy woda tylko 20 proc.

Fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi