Insulina bez lodówki?

Insulina może być przechowywana poza lodówką, bez wpływu na jej skuteczność – twierdzą Lekarze Bez Granic.

Jak wynika z najnowszych badań, insulina może być przechowywana w wyższych temperaturach, niż do tej pory sądzono. To może potencjalnie uprościć opiekę nad diabetykami w cieplejszych regionach świata oraz w uboższych krajach.

Przeczytaj też: Erytrytol zamiast cukru – właściwości, jak i ile stosować

Insulina w temperaturze pokojowej

Badacze z organizacji Lekarze Bez Granic i Uniwersytetu w Genewie testowali przetrzymywanie insuliny w temperaturze od 25 do 37 stopni Celsjusza przez cztery tygodnie – przeciętny okres przetrzymywania fiolki. Odkryto, że stabilność insuliny przechowywanej w tych warunkach była taka sama, jak tej przechowywanej w lodówce – bez wpływu na jej efektywność.

Zobacz: Stewia zamiast cukru – właściwości i jak stosować

„Te wyniki mogą być podstawą do zmian w podejściu do kwestii cukrzycy w słabiej wyposażonych regionach, ponieważ pacjenci nie będą musieli codziennie udawać się do szpitala, żeby otrzymać zastrzyk insuliny” – powiedziała autorka badania, Philippa Boulle, doradczyni Lekarzy Bez Granic.

Jak dodała Boulle, to będzie musiało się odbywać razem z edukacją pacjentów oraz wsparciem, tak by diabetycy byli w stanie samodzielnie mierzyć poziom cukru we krwi oraz wstrzykiwać sobie odpowiednią dawkę insuliny.

Czytaj też: Chleb pełnoziarnisty zdrowszy od białego – potwierdzają badania

Badacze liczą na odpowiednie wytyczne dotyczące domowego używania insuliny w warunkach wyższych temperatur, gdy nie ma lodówek do dyspozycji. Liczą, że zostanie to zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Cukrzyca typu 1 powoduje podwyższony poziom cukru we krwi. Nieleczona może prowadzić so śpiączki, ślepoty, amputacji, a nawet śmierci.

Obecne protokoły zobowiązują trzymanie insuliny w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza przed otwarciem, a po otwarciu – w temperaturze 25ºC do czterech tygodni.

Nadzieja dla cukrzyków w biedniejszych krajach

Na obszarach takich jak Afryka subsaharyjska, gdzie nie każde gospodarstwo domowe ma lodówkę, diabetycy muszą kilka razy w ciągu dnia udawać się do szpitala po zastrzyk. To powoduje problemy z podróżowaniem, ogranicza możliwości zdobycia przez nich pracy i przyczynia się do dyskryminacji.

„Jest to oczywiście problem w obozach dla uchodźców” – zwraca uwagę Philippa Boulle.

Zespół Lekarzy Bez Granic, który wizytował obóz uchodźców w północnej Kenii, odnotował, że przeciętna temperatura w tamtejszych domach waha się od 25ºC w nocy do 37ºC w ciągu dnia. Takie warunki odtworzono w laboratorium, aby przetestować możliwość przechowywania w nich insuliny przez ponad cztery tygodnie.

Zobacz: Wskazówki żywieniowe: słodycze od 2. roku życia?

Insulina przechowywana w zmieniających się warunkach straciła nie więcej niż 1% swojego potencjału – tyle samo co insulina przechowywana w chłodzie – odkryli badacze z Uniwersytetu w Genewie.

„Regulacje dotyczące przygotowywania leków dopuszczają utratę do 5% [potencjału], więc jesteśmy dużo poniżej tego poziomu” – informuje współautor badania, biochemik prof. Leonardo Scapozza.

Scapoza i jego współpracownicy odkryli, że aktywność insuliny została w całości zachowana: „insulina była w pełni zdatna do użytku” – podkreślają.

Wyniki badań opublikowano w tym tygodniu w piśmie „PLOS ONE”.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi