Hulajnogi elektryczne na chodniku - o czym pamiętać? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Hulajnogi elektryczne na chodniku – o czym pamiętać?

Hulajnogi elektryczne na chodniku – o czym pamiętać?

Czy można jeździć hulajnogą elektryczną po chodniku? Co robić z porzuconym urządzeniem? Na te i inne pytania odpowiada Przemysław Piwecki ze Straży Miejskiej w Poznaniu.

Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” odpowiada na wątpliwości pani Cecylii, która chciałby wiedzieć, czy można jeździć hulajnogą elektryczną po chodniku. Nie dlatego, że sama chciałaby pojeździć, ale dlatego że hulajnogi czasem zagrażają naszemu bezpieczeństwu właśnie kiedy po chodnikach spacerujemy.

Pani Cecylia pyta także, gdzie zgłaszać hulajnogi porzucone na chodnikach i trawnikach. O pomoc w odpowiedzi na te pytania Michał Pustuła zwrócił się do Przemysława Piweckiego ze Straży Miejskiej w Poznaniu.

Czy obecnie można jeździć hulajnogami po chodniku, czy nie?

Jak najbardziej jazda hulajnogą po chodniku jest legalna. Powiem więcej, nie wolno taką hulajnogą jeździć po jezdni pomiędzy samochodami – to na pewno nie. Jeździmy chodnikiem, drogą rowerową, drogą pieszo-rowerową. Jedno, na co trzeba zwrócić uwagę, to prędkość z jaką ludzie poruszają się hulajnogami. Ta prędkość jest ograniczana i wprowadzane są takie zmiany w przepisach, żeby hulajnogą można było jechać nie prędzej aniżeli prędkość pieszego.

19 maja zmieniły się przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg ze względy na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu.

Jak powiedział Przemysław Piwecki, zmiany te mają na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo z jednej strony pieszych, ale też z drugiej strony także osób korzystających z hulajnóg:

„Przy dużej prędkości wystarczy jeden niewielki błąd i wypadek gotowy. Można dostać się pod samochód. Przy dużej prędkości może wydarzyć się bardzo dużo rzeczy” – mówi funkcjonariusz poznańskiej Straży Miejskiej.

Czego nie wolno na hulajnodze

Zmiany, o których mówi pan Przemysław, również dotyczą tego, że na hulajnodze elektrycznej nie będzie można ciągnąć, ani holować innego pojazdu, ani przewozić innej osoby, zwierzęcia, ani ładunku. A to wszystko wynika z ustawy prawo o ruchu drogowym, no i przede wszystkim ta bezpieczna prędkość, czyli prędkość maksymalnie do około 6 km/h, czyli taka, która zapewnia nam odpowiednie panowanie nad pojazdem z uwzględnieniem warunków w jakich ruch się odbywa.

Sprawdź też:

Co robić z walającymi się hulajnogami?

Pani Cecylia zadała również drugie pytanie: co z hulajnogami, które bezpańsko zostały porzucone po skończonej jeździe przez użytkowników i leżą pośrodku chodników, pośrodku ścieżek rowerowych? Co z takimi urządzeniami?

„Tu jest zdecydowanie większy problem, dodałbym do tego drogi rowerowe, czy pieszo-rowerowe, z których korzystają rowerzyści zwłaszcza w godzinach, kiedy zapada zmrok, bądź jeszcze nie nastał świt i może dojść do bardzo poważnego wypadku. Gdzie należy to zgłaszać. Można korzystać z telefonu do Straży Miejskiej, ale to jest pośredni rzecz, ponieważ my i tak kontaktujemy się w takich sytuacjach z operatorem danych hulajnóg. Firma, która dysponuje hulajnogami zobowiązana jest do tego żeby te pojazdy ustawiać w wyznaczonych miejscach. W jednych z miast, prawdopodobnie we Wrocławiu Zarząd Dróg Miejskich postanowił takie hulajnogi zabierać i zwozić do magazynu. Czy to pomogło – trudno mi powiedzieć” – odpowiedział Przemysław Piwecki.

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.

Autor:

Zobacz więcej >