Hulajnoga: co można, a czego nie? Sprawdź, żeby nie dostać mandatu

20 maja weszły w życie przepisy mające uporządkować sytuację użytkowników hulajnóg elektrycznych Fot. Okai Vehicles/Unsplash

Dowiedz się, gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną, a gdzie jest to zabronione. Sprawdź też, jakie ograniczenie nałożono na ten środek transportu.

20 maja weszły w życie przepisy mające uporządkować sytuację użytkowników hulajnóg elektrycznych. Ma to poprawić bezpieczeństwo osób, które się nimi poruszają oraz pieszych i innych uczestników ruchu.

Trzy nowe typy pojazdów

Do tej pory osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi po chodnikach traktowane były jako piesze. Jednak od 20 maja już tak nie jest. Teraz pieszy ma pierwszeństwo w stosunku do poruszającego się chodnikiem kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (UTO).

Nowelizacja przepisów wprowadziła trzy nowe typy pojazdów:

 • Hulajnoga elektryczna, czyli pojazd bez siedzenia i pedałów, z napędem elektrycznym;
 • Urządzenie transportu osobistego (UTO) – inne niż hulajnoga pojazdy napędzane elektrycznie bez siedzenia i pedałów, takie jak na przykład deskorolka elektryczna lub elektryczny pojazd samopoziomujący – na przykład elektryczny monocykl;
 • Urządzenia lub sprzęt sportowo rekreacyjny napędzany siłą mięśni, przystosowane do poruszania się w pozycji stojącej. Są to na przykład rolki lub zwykła hulajnoga.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Osoba kierująca hulajnogą elektryczną musi poruszać się:

 • ścieżką rowerową, pasem ruchu dla rowerów lub trasach pieszo-rowerowych, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
 • jeśli nie ma w okolicy tego typu drogi, to może się poruszać po jezdni, ale tylko takiej, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
 • z dopuszczalną maksymalną prędkością 20 km/h;
 • można jechać hulajnogą elektryczną po chodniku tylko wtedy, jeśli chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Poruszając się po chodniku kierujący hulajnogą elektryczną musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jechać „z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego”, zachować szczególną ostrożność i nie może utrudniać ruchu pieszemu.

Kto może jej używać?

Według nowych przepisów do kierowania tym pojazdem uprawnione są:

 • osoby w wieku od 10 do 18 lat, posiadające kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Są to takie same wymogi jak w przypadku karty rowerowej;
 • osoby powyżej 18. roku życia – nie potrzebują żadnego dokumentu.

Zobacz też:

Kto nie może kierować hulajnogą elektryczną?

Po drodze publicznej nie mogą się nią poruszać dzieci poniżej 10 roku życia, nawet pod opieką dorosłych. Jednak w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej dzieci w tym wieku mogą jej używać (ale należy pamiętać, że tylko na drodze niepublicznej).

Hulajnogą elektryczną nie mogą też kierować osoby nietrzeźwe.

Czego nie wolno?

Według nowych przepisów, podczas poruszania się tym środkiem transportu nie wolno korzystać z telefonu. Zabrania się też poruszania się taką hulajnogą więcej niż jednej osobie naraz. Nie wolno też przekraczać prędkości – maksymalna dopuszczalna wynosi 20 km/h.

Gdzie można zostawiać pojazdy

Do tej pory walające się po chodnikach miast elektryczne hulajnogi były prawdziwym utrapieniem potykających się o nie pieszych. Od teraz ta samowolka ma się skończyć: przepisy jasno określają, w którym miejscu można zostawić pojazdy po tym, jak już przestaniemy z nich korzystać.

Gdzie można zostawić hulajnogę na minuty, po tym jak już nie będziemy chcieli z niej korzystać:

Można to zrobić tylko w wyznaczonych miejscach. Jeśli ich nie ma, to można to zrobić na chodniku, ale po jednoczesnym spełnieniu poniższych warunków:

 • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni;
 • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika;
 • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Jakie kary za łamanie przepisów?

Za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty:

 • za rozmowę przez trzymany w ręku telefon podczas jazdy grozi 200 zł kary;
 • za jazdę pod wpływem alkoholu: od 300 do 500 zł, a nawet wyższa po orzeczeniu sądu;
 • za zostawianie hulajnogi w innym miejscu niż dozwolone grozi 100 zł kary;
 • za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu mandat wynosi 350 zł.

O czym pamiętać używając hulajnogi elektrycznej

Z jaką prędkością można poruszać się hulajnogą elektryczną?

Maksymalna dopuszczalna prędkość elektrycznej hulajnogi do 20 km/h.

Kto ma pierwszeństwo na chodniku?

Jeśli z powodu drogi szybkiego ruchu i braku ścieżki rowerowej jedziemy elektryczną hulajnogą po chodniku, to musimy pamiętać, że zawsze musimy ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Gdzie można zostawić hulajnogę elektryczną po skończeniu użytkowania?

Tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli ich nie ma, to: jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do krawędzi chodnika i zostawiając pieszym co najmniej 1,5 m wolnej przsestrzeni.

Powiązane

Wyniki Lotto 29.09.2022, czwartek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Najniższa emerytura 2023 – jaka będzie?

„Rolnik szuka żony 9” – co było w odc. 1?