Jakie są konsekwencje długotrwałej hiperglikemii?

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Kiedy mamy do czynienia z hiperglikemią? Dlaczego za wysoki poziom glukozy może być niebezpieczny dla życia?

Ostatnio mówiliśmy o hipoglikemii, to jest bardzo groźny stan. Przypomnijmy, mamy z nim do czynienia, gdy poziom cukru we krwi będzie za niski. Może się tak zdarzyć, jeśli diabetyk pominął posiłek albo miał nagły wysiłek fizyczny. Ten stan jest śmiertelnie niebezpieczny, ponieważ można popaść w śpiączkę. Ale oczywiście istotą cukrzycy jest stan, gdy mamy za dużo cukru we krwi. Taki stan to właśnie jest hiperglikemia. Taka sytuacja także może być dla osób chorych na cukrzycę zagrożeniem życia.

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi

Patrzymy się na to z punktu widzenia liczb w ten sposób, że u zdrowego człowieka poziom cukru powinien się mieścić w przedziale od 70 do 99 mg/dcl. U chorego na cukrzycę prawidłowy poziom glukozy badany na czczo nie powinien przekraczać 110 mg/dcl, a dwie godziny po posiłku 140 mg/dcl. Powyżej tego wyniku mamy do czynienia z hiperglikemią.

Dlaczego hiperglikemia jest groźna dla życia

Groźne są właśnie te długotrwale utrzymujące się poziomy cukru, ponieważ powodują one rozwój późnych powikłań cukrzycowych, które objawiają się zaburzeniami najważniejszych dla życia narządów – serca, nerek, oczu, układu nerwowego. Najczęstsze powikłania hiperglikemii to zawał serca, udar – i tu powiem cztery bardzo mądrze brzmiące słowa – retinopatia, nefropatia, neuropatia i polineuropatia cukrzycowa.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi