Chodź, zaparzę ci herbaty z lipy – mówiły nasze babcie, kiedy bolał nas brzuch czy męczył katar. Sprawdź, czy miały rację.
Warto zacząć od tego, że lipa zaliczana jest do gatunku leczniczego. Od razu więc, możemy oddać honor babciom, które herbatą z tej rośliny leczyły różne dolegliwości.
Właściwości lecznicze lipy wynikają z jej bogatej, dobroczynnej zawartości. Roślina ta zawiera znaczną ilość prozdrowotnych substancji, takich jak: flawonoidy, fitosterole, śluzy i garbniki, a także kwasy organiczne, sole mineralne, witamina C i PP (czyli niacynę).
Herbata z lipy – dlaczego warto ją pić?
Napar z tej rośliny pomoże złagodzić wiele dolegliwości. Działa m.in. moczopędnie, lekko rozkurczowo, a także pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Herbata z lipy zmniejsza napięcie mięśni gładkich, dlatego zaleca się go przy zaburzeniach trawienia i zaburzeniach metabolicznych.
Herbata z lipy to także wspaniały środek na przeziębienie. Ma ona bowiem działanie napotne, a zawarte w niej związki śluzowe wykazują działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające. Dzięki temu napar z tej rośliny łagodzi kaszel, ból gardła czy chrypkę. Ponadto lipę stosuje się także jako łagodny środek napotny w stanach gorączkowych występujących w takich chorobach jak: angina, grypa, zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli czy przeziębienie.
Warto pamiętać, że roślina ta – jak wspomniano powyżej – działa moczopędnie. Dlatego dlatego podczas leczenia przeziębienia lipą należy pamiętać o nawadnianiu organizmu innymi płynami – najlepiej niegazowaną wodą mineralną (w temperaturze pokojowej).
Ponadto herbata z lipy może posłużyć jako środek uspokajający w stanach napięcia napięcia nerwowego i nadmiernego pobudzenia – zwłaszcza u młodzieży i osób starszych.
Zastosowanie zewnętrzne
Napar z lipy można również wykorzystać zewnętrznie. Na przykład dodać napar do relaksującej kąpieli, który ukoi nasz organizm po długim, stresującym dniu. Ponadto napar z tej rośliny od stuleci z powodzeniem stosuje się w medycynie ludowej. Herbata z lipy używana jest m.in. do okładów, płukanek oraz irygacji. Może posłużyć jako środek do pielęgnacji cery (regeneruje i uelastycznia), rozjaśniania piegów oraz łagodzenia lekkich stanach zapalnych, podrażnienia i swędzenia skóry.
Zobacz też:
2 komentarze
[…] Zdrowie i uroda […]
[…] Zdrowie i uroda […]