Gwiazda betlejemska – jak pielęgnować?

Gwiazda betlejemska to nieodzowny symbol Bożego Narodzenia. Zachwyca pięknym kolorem, zwłaszcza zimą. Zobacz, jak o nią dbać.

Warto zacząć od tego, że – wbrew pozorom – jest to roślina całoroczna. Występuje pod wieloma innymi nazwami, m.in. wilczomlecz nadobny czy poinsecja. Natomiast najpopularniejsza nazwa – gwiazda betlejemska – została jej nadana z powodu charakterystycznego wyglądu i iście bożonarodzeniowej kolorystyki. Czerwone kwiaty kontrastujące z zielonymi liśćmi wyglądającymi z góry jak gwiazda.

Pochodzi z Meksyku i Gwatemali, gdzie została odkryta w latach 20. XIX wieku, a następnie przewieziona do Stanów Zjednoczonych. Popularność zyskała w XX wieku, gdy wyhodowano odmiany dobrze znoszące warunki panujące w mieszkaniach strefy umiarkowanej. 

Gwiazda betlejemska – jak dbać?

Przede wszystkim warto zapamiętać, że roślina ta źle znosi zimno i jest wrażliwa na przeciągi. Dlatego po zakupie należy szybko przetransportować gwiazdę betlejemską do ciepłego mieszkania. Najlepiej, żeby w czasie transportu była szczelnie owinięta w papier.

W okresie świątecznym możemy spokojnie postawić ją tam, gdzie – według nas – będzie wyglądała najładniej. Co prawda, nie lubi być wystawiona bezpośrednio na słońce, ale w zimie jest to łatwe do uniknięcia. Natomiast warto zaznaczyć, że roślina ta lubi dobrze oświetlone i ciepłe miejsce. Najlepiej czuje się w temperaturze 15–22 st.C. 

WAŻNE: Gwiazda betlejemska jest niebezpieczna dla kotów. Należy trzymać ją z dala od ich zasięgu. Zawiera ona bowiem w swoich tkankach sok bogaty w lateks, który podrażnia śluzówkę jamy ustnej i całego przewodu pokarmowego. Po spożyciu tej rośliny u kota pojawią się silne wymioty i bóle brzucha.

Zobacz: Rośliny doniczkowe, które szkodzą psom i kotom. Tych kwiatów zwierzęta domowe powinny się wystrzegać

Jeśli chodzi o podlewanie ma ona niezbyt duże wymagania. Przede wszystkim nie wolno jej przesuszać, jak również nie zalewać bryły korzeniowej. Zbyt obfite podlewanie może bowiem doprowadzić do gnicia korzeni. Natomiast, żeby rozwijała się jak najlepiej i ozdabiała nasze mieszkanie jak najdłużej, warto co 3-4 tygodnie zasilać ją nawozem zimowym. 

Co po Świętach?

Powszechnie wiadomo, że gwiazda betlejemska kwitnie w grudniu. Stąd jej popularność jako rośliny bożonarodzeniowej. Jednak pod koniec lutego – kiedy zaczyna przekwitać – większość z nas po prostu ją wyrzuca. Warto jednak zaznaczyć, że gwiazda betlejemska może w naszym mieszkaniu zagościć na dłużej. 

W tym celu należy przenieść ją w chłodniejsze miejsce, przyciąć pędy i nie podlewać. Po pewnym czasie roślina wypuści nowe pędy. Natomiast gdy zaczną rosnąć, należy znów zacząć regularne podlewanie i nawożenie rośliny.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi