SOS w telefonie – funkcja, która ratuje życie [Porady dla seniorów]

Smartfon Fot. Daniel Romero/Unsplash

SOS – dowiedz się, jak działa funkcja, która może Ci uratować życie i powiadamia bliskich lub służby ratunkowe w razie wypadku.

Pisaliśmy już o najlepszych telefonach dla osób starszych. Wiele z takich urządzeń ma funkcję, która w niektórych sytuacjach może nawet ocalić użytkownikowi życie lub zdrowie. Chodzi o funkcję SOS. Dzięki niej w razie wypadku można bardzo szybko wezwać pomoc.

Niektóre telefony posiadają osobny przycisk do uruchamiania funkcji SOS, inne uruchamiają ją w określony sposób, a do jeszcze innych smartfonów trzeba zainstalować określoną aplikację, żeby uruchomić możliwość wysyłania awaryjnego powiadomienia. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom telefonów.

Funkcja SOS w telefonach dedykowanych dla seniorów

W tym przypadku nie trzeba nic robić. W takich telefonach jak na przykład myPhone Halo 2, myPhone Halo Easy, Maxcom MM824, Alcatel 2019 czy Maxcom MM320 zamontowano osobny przycisk, którego naciśnięcie i przytrzymanie spowoduje wysłanie sygnału alarmowego.

Przycisk SOS w myPhone Halo 2

Na początku trzeba skonfigurować ten przycisk, żeby ustalić, do kogo w sytuacji awaryjnej telefon ma wysłać powiadomienie. W telefonach marki myPhone robi się to w następujący sposób: wchodzimy w „Menu” i opcję „SOS”. W folderze „Ustawienia” wchodzimy w „Numery SOS” i tam wpisujemy numery telefonów, do których zostanie wysłane powiadomienie. Możemy też uruchomić opcję powiadamiania sms-em („SMS alarmowy”) i wpisać zawczasu jego treść. Wybierając opcję „Dźwięk SOS” możemy włączyć lub wyłączyć dźwięk alarmu wydawany przez telefon. Producent zaleca, aby jednym z zapisanych kontaktów był numer służb ratunkowych, a w treści sms-a był nasz adres.

Jak działa przycisk SOS?

Kiedy już wprowadzimy w menu telefonu wszystkie potrzebne dane, to w razie nagłego zdarzenia, po naciśnięciu przycisku SOS, usłyszymy alarm (jeśli wcześniej go ustawiliśmy). Jednocześnie do wybranych numerów telefon wyśle sms z powiadomieniem. Potem telefon trzy razy będzie się próbował dodzwonić na wybrane numery.

Aby wyłączyć alarm, naciskamy przycisk „Wróć”.

Funkcja SOS w smartfonach Samsung

Nie każdy wie, ale smartfony Samsung mają wbudowaną funkcję SOS. Trzeba ją tylko najpierw aktywować w telefonie. Aby to zrobić, wchodzimy w „Ustawienia” i w „Wysyłanie wiadomości SOS”. Przełączamy na „Włączony” i w sekcji „Wyślij wiadomość do” wpisujemy numer, do którego zostanie wysłane powiadomienie (może to być ktoś z bliskich lub numer służb ratunkowych).

Jak wysłać sygnał alarmowy w smartfonach Samsung?

Kiedy zdarzy się wypadek, to (przy aktywowanej funkcji SOS) wystarczy trzy razy pod rząd nacisnąć przycisk włączania telefonu (zazwyczaj jest po prawej stronie obudowy). Po dokonaniu tej czynności telefon wyślie powiadomienie alarmowe, wraz z naszą lokalizacją pobraną z Google Maps i zdjęciem wykonanym przez aparat w telefonie. Dla ułatwienia szybkiego dotarcia służb warto więc wysyłając sygnał SOS skierować obiektyw aparatu na coś, co pozwoli szybko do nas dotrzeć, np. drzwi, na których jest numer naszego mieszkania. (Pamiętajmy, że nasza lokalizacja będzie tylko przybliżona). Jednocześnie telefon przez 5 sekund nada dźwięk alarmowy.

Czy w iPhone jest funkcja SOS?

Jeśli masz smartfon iPhone, to również możesz wysłać powiadomienie alarmowe. Aby ustawić swoje kontakty alarmowe, wejdź w aplikację „Zdrowie” i dotknij zdjęcie profilowe. Następnie wejdź w „Kartę medyczną”, wybierz opcję „Edycja” i przejdź do „Kontaktów alarmowych”. Kliknij dodawanie, aby dodać kontakt. Potem kliknij kontakt i dodaj relację. Wybierz opcję „Gotowe”, aby zachować wprowadzone dane.

Funkcja Alarmowe SOS łączy Cię z lokalnym numerem alarmowym, powiadamia sms-em też kontakty alarmowe zapisane w pamięci telefonu. Kontakty alarmowe otrzymają Twoje aktualne położenie, które później jest aktualizowane.

Funkcja SOS - co warto wiedzieć

Które smartfony mają funkcję SOS?

Wszystkie dedykowane seniorom mają osobny przycisk SOS. Inne smartfony też mają taką funkcję, tylko trzeba ją wcześniej odpowiednio ustawić.

Jak wysłać powiadomienie SOS w smartfonach z Androidem (np. Samsung)?

Trzeba trzy razy z rzędu kliknąć przycisk uruchamiania telefonu, znajdujący się na prawym boku urządzenia. Trzeba tylko wcześniej ustawić w telefonie działanie tej opcji.

Czy iPhone ma funkcję SOS?

Tak. Funkcja Alarmowe SOS łączy Cię z lokalnym numerem alarmowym, powiadamia sms-em też kontakty alarmowe zapisane w pamięci telefonu.

Powiązane

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

1 komentarz

Jak powiększyć obraz na ekranie komputera [lupa] » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 5 września 2021 - 07:04
[…] Technologia […]
Dodaj komentarz