Fikus – jak o niego dbać?

Fikus - jak o niego dbać?/ fot. commons.wikimedia.org

Fikus pochodzi z miejsc o klimacie tropikalnym. W Polsce od dawna jest popularną rośliną doniczkową. Zobacz, jak prawidłowo go hodować.

Figowiec sprężysty to oficjalna nazwa popularnego fikusa. Jest to gatunek z rodziny morwowatych. Pochodzi z Półwyspu Indyjskiego, Indochin i Malezji. Najczęściej uprawia się odmiany “Decora” i “Robusta”. Rosną szybko, tworząc rozgałęzione drzewka, które z czasem ogałacają się z dolnych liści. 

Fikus – jak o niego dbać?

Przede wszystkim warto zapamiętać, że figowiec lubi mieć stały “adres zamieszkania”. Dlatego nie należy przestawiać doniczki z miejsca na miejsce, tylko wybrać mu stałe stanowisko w mieszkaniu. Rośliny te świetnie czują się w rozproszonym świetle, ale miejsca w pełnym słońcu nie będą im już odpowiadać. Najlepiej rosną na stanowiskach średnio nasłonecznionych.

Fikus jest rośliną wrażliwą na uderzenia ciepła i zimna, dlatego należy stawiać go w bliskim sąsiedztwie kaloryfera lub przeciągów (uchylanie okna, częste otwieranie drzwi). Najlepsza temperatura dla fikusa to ok. 18-24 stopni. Warto zaznaczyć, że wyjątkowo źle znosi on spadki temperatury poniżej 15 stopni. 

Natomiast wysoka wilgotność powietrza będzie dla niego idealna. Minimum raz w tygodniu należy zraszać liście miękką wodą. Dzięki temu oczyścimy je także z kurzu. Jeśli nasz fikus ma duże liście najlepiej przetrzeć je mokrą gąbką.

Jeśli chodzi o podlewanie nie trzeba podlewać ich zbyt często. Jest to wskazane dopiero wtedy, kiedy przeschnie górna warstwa podłoża. Trzeba jednak uważać, żeby bryła korzeniowa nie wyschła. Gdy podlewamy fikusa nie oszczędzamy wody, ale jednocześnie nie możemy dopuścić aby woda stała w doniczce. Może to bowiem spowodować szybkie zrzucanie liści i gnicie korzeni. W okresie wzrostu figowca czyli od wiosny do końca lata należy nawozić go nawozem do roślin zielonych. W zimie rośliny nie wymagają nawożenia i obfitego podlewania.

Warto zadbać też o dobre podłoże. Fikus będzie świetnie się rozwijał na podłożu uniwersalnym z dodatkiem ziemi kompostowej bogatej w próchnicę. Pamiętajmy, że podłoże powinno być przepuszczalne, tak by nie zalegała w nim woda.

Zobacz też:

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie