Ferdynand Matysik nie żyje

Ferdynand Matysik Źródło: Teatr Polski we Wrocławiu/Facebook

Zmarł Ferdynand Matysik – znany aktor teatralny i filmowy, odtwórca ponad stu ról w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Miał 90 lat.

O śmierci powszechnie lubianego aktora poinformował Teatr Polski we Wrocławiu, w którym Ferdynand Matysik pracował przez ponad 40 lat: w latach 1964–2007.

„Z ogromnym żalem żegnamy Ferdynanda Matysika – wybitnego aktora filmowego i teatralnego, członka zespołu artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu w latach 1964–2007. Pogrzeb Pana Ferdynanda odbędzie się w piątek 14 maja 2021 o godzinie 13:00 w kościele św. Wawrzyńca we Wrocławiu przy ul. Odona Bujwida 51. Na zawsze pozostanie w naszych sercach” – czytamy na stronie Teatru.

Ferdynand Matysik szerokiej publiczności może być znany między innymi z takich filmów jak „Popiół i diament”, „Sami swoi”, „Kogel-mogel”, a także z popularnych seriali, jak „Stawka większa niż życie”, „Pierwsza miłość”, „Daleko od szosy” czy „Świat według Kiepskich”.

Ferdynand Matysik w 1954 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pierwsze aktorskie kroki stawiał na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku, potem w latach 1955–1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a od 1964 do 2007 roku występował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Występował też w kabarecie „Dreptak” Andrzeja Waligórskiego.

Za swoją pracę w 1984 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Był ojcem aktora Grzegorza Matysika.

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!