FDA zaaprobowała szczepionkę Pfizer-BioNTech dla dzieci w wieku 5-11 lat

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19 może być stosowana w nagłych wypadkach u dzieci w wieku 5-11 lat. Fot. Pixabay

W piątek Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Pfizer-BioNTech do stosowania w nagłych wypadkach u dzieci w wieku 5-11 lat.

Szczepionkę może otrzymać 28 milionów dzieci w wieku 5-11 lat

Około 28 milionów dzieci w tej grupie kwalifikuje się teraz do otrzymania jednej trzeciej dawki dla dorosłych, w dwóch wstrzyknięciach w odstępie trzech tygodni. Jeśli zgodnie z oczekiwaniami szczepionkę dla dzieci w wieku 5-11 lat zaakceptuje Centers for Disease Control and Prevention (CDC), szczepienia mogą zacząć się już w środę.

Bezpieczne święta

Administracja Bidena obiecała, że ​​szczepionki dla dzieci będą łatwo dostępne w gabinetach pediatry, w ośrodkach zdrowia, szpitalach dziecięcych i aptekach, a 15 milionów dawek będzie gotowych do natychmiastowej wysyłki. Stany zaczęły zamawiać dawki w zeszłym tygodniu według wzoru opartego na liczbie dzieci w danej grupie wiekowej. Rok szkolny już się rozpoczął, ale szczepionka może zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w wieku 5-11 lat na czas ferii świątecznych. Da to większy komfort rodzinom, które chcą wyjechać na święta po raz pierwszy od początku 2020 roku.

W badaniu klinicznym wykazano, że szczepionka zapewnia znaczną ochronę dzieci przed wirusem. Nie jest jednak jasne, czy pomoże to w znacznym stopniu ograniczyć pandemię. W sierpniu opublikowano sondaż Kaiser Family Foundation, według którego 26 proc. rodziców dzieci w wieku od 5 do 11 lat chciałoby zaszczepić swoje dzieci od razu, gdy tylko szczepionka zostanie zatwierdzona dla ich grupy wiekowej, ale 40 proc. poczekałoby, żeby sprawdzić, jak szczepionka działa na inne dzieci, a 25 proc. stwierdziło, że w ogóle nie zaszczepiłoby swojego dziecka.

Według danych CDC, około 8300 dzieci w wieku od 5 do 11 lat było hospitalizowanych z powodu COVID-19, a co najmniej 94 zmarło, z ponad 3,2 miliona hospitalizacji i 740 000 zgonów ogółem.

Przeczytaj też:

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?