Farbowanie włosów to czynność z pozoru prosta i nie powinna stanowić wyzwania. Jednak dla tych, którzy planują zrobić to po raz pierwszy, może być pewnym wyzwaniem. Warto więc dopilnować, aby farbowanie nie skończyło się przykrą niespodzianką ani nie spowodowało problemów zdrowotnych.
Prezentowane poniżej porady dotyczące bezpiecznego użytkowania preparatów do kolorowania włosów przygotowała amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA).
Farby oraz relaksatory do włosów
Warto pamiętać, że są to dwa różne rodzaje środków. Farby do włosów służą do nadania włosom określonego koloru. Z kolei relaksatory wykorzystuje się, aby wzmacniać dany kolor włosów. Oba te rodzaje kosmetyków – niewłaściwie użytkowane – mogą doprowadzić do uszkodzeń skóry, włosów oraz oczu. Dlatego też zawsze stosując te środki należy trzymać się instrukcji obsługi z opakowania.
Porady dotyczące bezpieczeństwa podczas farbowania włosów
Podczas farbowania włosów (zarówno farbą, jaki i relaksatorem) stosuj te zalecenia, aby uniknąć problemów zdrowotnych:
- Przestrzegaj zaleceń i instrukcji z opakowania produktu.
- Na trzy dni przed planowanym użyciem farby do włosów lub relaksatora nie drap ani nie myj skóry głowy.
- Nie farbuj włosów, jeśli skóra na twojej głowie jest podrażniona, uszkodzona lub są na niej ślady oparzeń słonecznych.
- Trzymaj farbę i relaksator z daleka od oczu. Nie farbuj nimi brwi ani powiek – to może doprowadzić do uszkodzenia wzroku, a nawet utraty wzroku!
- Nakładając farbę i relaksator zawsze stosuj rękawiczki.
- Nie zostawiaj produktu na włosach dłużej, niż podano w instrukcji. Zawsze pilnuj czasu nakładania i usuwania tego środka.
- Po zakończeniu farbowania dokładnie wypłucz włosy wodą..
- Trzymaj te preparaty poza zasięgiem dzieci.
- Odczekaj z użyciem farby do włosów co najmniej 14 dni od ostatniego wybielania, cieniowania lub trwałej ondulacji.
Porady dotyczące farb do włosów
- Za każdym razem, zanim zaczniesz kolorować swoje włosy, wykonaj na swojej skórze test płatkowy: nałóż niewielką ilość barwnika na niewielkim obszarze skóry w rejonie zgięcia łokcia. Odczekaj 48 godzin. Jeśli w tym miejscu wystąpi wysypka, zaczerwienienie lub inna reakcja alergiczna, to nie używaj tej farby do włosów.
- P-fenylenodiamina (PPD) jest częstym składnikiem farb do włosów. Niektórzy ludzie są jednak na nią uczuleni. Jeśli jesteś alergiczką i chcesz uniknąć kontaktu z PPD, to przed użyciem danego środka sprawdź w tabeli składników na opakowaniu, czy PPD w nim występuje. Oprócz tego jeśli unikasz tego typu środków, nie stosuj „Tatuaży z czarnej henny”, które też często zawierają ten składnik.
Porada dotycząca relaksatorów
Unikaj nakładania ich na skórę głowy i w ogóle staraj się, żeby taki środek nie miał kontaktów ze skórą. Może bowiem ją podrażnić, a nawet poparzyć.
Zobacz też:
Jak bezpiecznie farbować włosy - poradnik
Czego nie robić przed farbowaniem włosów?
Na trzy dni przed planowanym użyciem farby do włosów lub relaksatora nie drap ani nie myj skóry głowy.
Kiedy nie powinniśmy farbować włosów?
Nie rób tego, jeśli skóra na twojej głowie jest podrażniona, uszkodzona lub są na niej ślady oparzeń słonecznych.
Czy można farbować brwi i rzęsy farbą do włosów?
Absolutnie nie! Trzymaj farbę i relaksator z daleka od oczu. Nie farbuj nimi brwi ani powiek – to może doprowadzić do uszkodzenia wzroku, a nawet utraty wzroku!