Europa znów w epicentrum pandemii koronawirusa

W Europie Środkowej i Wschodniej oraz na Bałkanach, czyli tam, gdzie poziom wyszczepienia jest niski, wskaźniki hospitalizacji z powodu COVID-19 są wysokie. Fot. Pixabay

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że Europa ponownie odnotowuje prawie rekordowy poziom zakażeń koronawirusem i może doświadczyć pół miliona zgonów związanych z COVID-19 w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Ponad połowa nowych zakażeń na świecie zgłaszanych jest w Europie

W ubiegłym tygodniu Europa odpowiadała za 59 procent nowo zgłoszonych przypadków koronawirusa i prawie połowę zgonów związanych z COVID-19 na świecie – oświadczył Hans Kluge, dyrektor regionu europejskiego WHO obejmującego 53 kraje.

Dr Kluge powiedział, że w ubiegłym tygodniu w regionie europejskim odnotowano 1,8 miliona nowych przypadków zakażeń i około 24 tys. zgonów.

„Jesteśmy w kolejnym krytycznym punkcie odrodzenia się pandemii” – powiedział dr Kluge. „Europa jest z powrotem w epicentrum pandemii – tam, gdzie byliśmy rok temu”.

30 nowych przypadków dziennie na każde 100 tys. osób

Region zgłasza średnio ponad 30 nowych przypadków dziennie na każde 100 tys. osób, a od połowy września wskaźnik ten prawie się podwoił. 18 z 20 krajów na świecie, które zgłaszają najwięcej nowych przypadków dziennie w stosunku do ich populacji, znajduje się w Europie lub części Azji Środkowej, która znajduje się w regionie europejskim WHO.

„Jeśli pozostaniemy na tej trajektorii, do 1 lutego przyszłego roku możemy zobaczyć kolejne pół miliona zgonów z powodu COVID-19 w Europie i Azji Środkowej” – powiedział dr Kluge.

Gwałtowny wzrost liczby infekcji spowodowany wariantem Delta dotyka wszystkich grup wiekowych, ale jest najbardziej śmiertelny wśród osób starszych. Trzy czwarte osób, które zmarły w zeszłym tygodniu, miało ponad 65 lat, a większość nie była w pełni zaszczepiona.

Szpitale są zalewane pacjentami z COVID w całym regionie. WHO przewiduje, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy szpitale w 43 krajach regionu prawdopodobnie staną w obliczu wysokiego do skrajnego przeciążenia.

Według dr. Kluge wirus gwałtownie rośnie, ponieważ zbyt mało osób zostało zaszczepionych, a środki ostrożności, takie jak noszenie masek, zostały złagodzone.

Średnio 47 proc. osób w regionie w pełni zaszczepionych

Osiem krajów w regionie zaszczepiło ponad 70 proc. swojej populacji, ale dwa zdołały zaszczepić mniej niż 10 procent. Średnio tylko 47 proc. osób ukończyło pełną serię szczepień. Tam, gdzie poziom wyszczepienia jest niski – w wielu krajach bałtyckich, w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na Bałkanach – wskaźniki przyjęć do szpitali są wysokie.

Epidemie pojawiły się również w nieszczepionych populacjach w krajach o stosunkowo wysokim wskaźniku szczepień. We Włoszech, które w pełni zaszczepiły 72 proc. swojej populacji i niedawno wprowadziły rygorystyczne przepisy krajowe zachęcające do szczepień, miasto Triest stało się siedliskiem infekcji dwa tygodnie po tym, jak tysiące sceptyków zajmujących się szczepionkami zebrało się, by zaprotestować przeciwko nowym przepisom.

WHO podkreśla również ciągłą potrzebę podstawowych środków ostrożności, takich jak noszenie masek, dystans społeczny i dobra wentylacja w pomieszczeniach. Według WHO w Europie w ciągu najbliższych trzech miesięcy można byłoby uratować 188 tys. istnień ludzkich, gdyby 95 proc. populacji nosiło maski.

Przeczytaj też:

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!

1 komentarz

Pigwa 5 listopada 2021 - 07:34
Znów dziennikarze o tylko jednym temacie nawijają!!! i straszą ludzi . Ludzie umierają od zastraszenia i stresu i od nowotworów i chorób sercowych . Nie istnieje tylko Covid wreszcie niech do was do dotrze marionetki i żołnierzyki rządu.
Dodaj komentarz