Endometrioza – przyczyny, objawy, leczenie

Ta choroba dotyczy kobiet i jest trudna do zdiagnozowania. Endometrioza – jak się objawia i czy można ją leczyć? Wyjaśniamy.

Endometrioza – co to jest?

To choroba hormonalno – immunologiczna dotykająca kobiety. Endometrioza nazywana jest wędrującą śluzówką macicy lub gruczolistością macicy – to rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamę śluzową macicy. W wyniku tego fragmenty błony śluzowej znajdują się na innych narządach, przeważnie w otrzewnej miednicy mniejszej. Endometrium w postaci zrostów i torbieli może obrastać jajniki, pochwę, pęcherz moczowy i odbyt. Choroba dotyczy 7 – 8 % kobiet, niezwykle rzadko występuje u mężczyzn leczonych hormonalnie. Przyczyny choroby nie są znane, lekarze podejrzewają podłoże genetyczne oraz obfite miesiączki

Objawy

Objawy endometriozy są bardzo nieprzyjemne – regularne bóle w podbrzuszu, i pachwinach, bolesne, długie i obfite miesiączki. Poza tym choroba ta może skutkować plamieniami międzymiesiączkowymi oraz bólem przy stosunkach płciowych lub podczas oddawania moczu. Pojawić się mogą również wzdęcia, zaparcia lub biegunki oraz ogólne osłabienie. Skutkiem endometriozy często bywa również niepłodność. Objawy te są charakterystyczne również dla innych schorzeń, dlatego choroba jest trudna do zdiagnozowania.

Diagnostyka endometriozy

Zdiagnozowanie tej choroby jest niezwykle trudne, często wykrywana jest przypadkiem, podczas zabiegów chirurgicznych. W celu diagnozy lekarz może wykonać USG jamy brzusznej, ale najlepszy obraz da laparoskopia. Badanie wykonywane jest przyrządem optycznym, który nie tylko daje obraz wnętrza jamy brzusznej ale również pobiera wycinki do badań.

Endometrioza – leczenie

Tę chorobę można leczyć farmakologicznie oraz chirurgicznie. Leczenie farmakologiczne, często opierające się na hormonach nie prowadzi do pełnego wyleczenia, ale do ułatwienia funkcjonowania kobiecie. Niestety często łączy się z tym, że pacjentka nie może zajść w ciążę, ponieważ stosowane środki mają charakter antykoncepcyjny.

Leczenie chirurgiczne może polegać na laparoskopii, która nie tylko pomaga diagnozować, ale również usuwać ogniska choroby. Należy to wykonywać bardzo dokładnie, bo pozostawione fragmenty błony śluzowej mogą znów powodować powstawania ognisk choroby.

Radykalnym posunięciem chirurgicznym, stosowanym w ciężkich przypadkach jest całkowite usunięcie macicy oraz jajników.

ZOBACZ TEŻ:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi