Emerytura, praca i podwójna składka – skąd się bierze?

Skąd biorą się podwójne składki przy emeryturach? Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Jak dowiedzieć się, ile wyniesie nasza emerytura? Wyjaśnia w rozmowie z ekspertem Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”.

Dziś Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” zajął się sprawą pana Tadeusza, który jest emerytem, a równocześnie dorabia sobie na ¾ etatu. Pan Tadeusz chciałby wiedzieć, dlaczego państwo potrąca mu jednocześnie składkę z emerytury i zarobków?

Zobacz: Emerytury 2021: Podwyżka – ile wyniesie emerytura?

Na wątpliwości pana Tadeusza odpowiada Piotr Olewiński, rzecznik mazowieckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dlaczego oskładkowanie jest podwójne?

Piotr Olewiński wyjaśnia, że wynika to wprost z przepisów prawa. Przy każdej umowie o pracę zawsze potrąca się składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego potrąca się je również z emerytury. To dzięki temu świadczeniu mamy dostęp do szpitala i opieki medycznej. Dlatego dorabiający emeryci muszą się pogodzić z faktem, że odprowadzają składki z obu tytułów.

A może warto sobie przeliczać emeryturę?

Według rzecznika ZUS ustawodawca chciał, żeby składka zdrowotna była jak najbardziej powszechna. A jeśli chodzi o samo dorabianie do emerytury, to specjalista zwraca uwagę, że istnieje możliwość doliczenia dodatkowych zarobków do kapitału emerytalnego. Dzięki temu można raz na jakiś czas przeliczyć emeryturę. ZUS zaleca robić to raz w roku. Dzięki temu, że dorabiamy i zwrócimy się do ZUS o przeliczenie składek, to możemy nieco zwiększyć swoje miesięczne świadczenie.

Czytaj też: Kapitał początkowy do emerytury – kto powinien wyliczyć

Kiedy warto przejść na emeryturę?

Rzecznik mazowieckiego ZUS-u zaleca osobom, które wciąż czują się na siłach i chcą pracować, aby nieco odsunąć w czasie moment przejścia na emeryturę, bo na przykład opóźnienie momentu przejścia może zwiększyć nasze świadczenie nawet o 10-12%.

Zawieszenie – czy to się opłaca?

Istnieje możliwość zawieszenia pobierania świadczenia i wówczas co miesiąc będziemy otrzymywać tylko to, co zarobimy z pensji:

„Jeśli zawiesimy nasza emeryturę, to składki – jako że nie są płacone – nie będą potrącane ze świadczenia” – mówi Piotr Olewiński. A czy zawieszona emerytura będzie waloryzowana? Te podwyżki nie będą tak duże, jak przed przejściem na emeryturę.

Skonsultuj się, zanim zostaniesz emerytem

Rzecznik ZUS proponuje, żeby każdy, kto planuje przejść na emeryturę, skonsultował się najpierw w tej sprawie z ekspertem w ZUS. Podczas wizyty u takiego doradcy możemy na przykład uzyskać wyliczenie prognozowanego świadczenia, które nam uzmysłowi, ile wyniesie nasza emerytura, jeśli przejdziemy na nią w konkretnym dniu. Otrzymamy konkretne kwoty, które pomogą nam podjąć decyzję.

Z ekspertami ZUS nie trzeba się nawet spotykać osobiście, podczas wizyty w urzędzie – Piotr Olewiński wyjaśnia, że można również zadzwonić na infolinię (tel. 22 560 16 00). Można też skorzystać z tzw. e-wizyty i zarejestrować się przez internet do wirtualnej wizyty w ZUS.

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi