Elektrolity to jony soli, które zawarte są w płynach naszego ciała, m.in. w krwi i osoczu. Zobacz, jakie mają znaczenie dla organizmu człowieka.
Przede wszystkim wpływają one funkcjonowanie wielu ważnych dla człowieka organów. Ich zawartość w organizmie ma znaczenie dla pracy mózgu czy mięśni oraz pozwala zachować prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową. Ponadto elektrolity utrzymują napięcie w błonach komórkowych i odpowiadają za przewodzenie impulsów elektrycznych przez neurony do innych komórek.
Elektrolity – co to jest?
Są to jony soli, do których zaliczamy m.in.: sód, potas, wapń, magnez, chlorek i fosforany. Tak jak zaznaczono na wstępie: ich rola w naszym organizmie jest niezmiernie istotna.
- Sód utrzymuje optymalną objętość płynów oraz ciśnienia tętniczego krwi.
- Wapń jest niezbędny do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi oraz odpowiada za przewodnictwo nerwowe oraz skurcze mięśni.
- Magnez niezbędny jest do poprawnego działania układu nerwowego i mięśniowego.
Warto również wspomnieć o potasie, który kontroluje ciśnienie, pracę serca oraz mięśni oraz o chlorze odpowiadającym za równowagę kwasowo-zasadową i prawidłowy przebieg procesów życiowych. Ogromnie ważne są także fosforany, które stoją na straży prawidłowego funkcjonowania komórek organizmu.
Niedobory – objawy
Jest wiele czynników z powodu których może dojść do utraty znacznej ilości elektrolitów. Do takiej sytuacji dochodzi nierzadko podczas upałów, kiedy ciało się poci i w rezultacie traci ważne pierwiastki. Podobnie wygląda to w czasie ekstremalnego wysiłku fizycznego, np. ciężkiej pracy fizycznej czy intensywnego treningu.
Elektrolity tracimy też w przebiegu infekcji wirusowych oraz innych chorób, w których występuje gorączka. Warto również zaznaczyć, że ich niedobór może być spowodowany wymiotami i biegunką. Ponadto niebezpieczna może być rygorystyczna dieta, picie zbyt małej ilości płynów oraz zażywanie leków moczopędnych i przeczyszczających.
Prawidłowe stężenie elektrolitów wygląda tak:
- sód: 135 – 145 mmol/l,
- potas: 3,5 – 5,1 mmol/l,
- magnez: 0,65 – 1,2 mmol/l,
- wapń: 2,25 – 2,75 mmol/l,
- chlor: 98 – 106 mmol/l,
- fosforany: 0,81 – 1,62 mmol/l.
Natomiast do objawów, jakie towarzyszą ich niedoborom możemy zaliczyć m.in.:
- drżenie i skurcze mięśni
- obrzęki
- biegunki lub zaparcia
- nudności, bóle głowy
- senność, osłabienie i zmęczenie
- pogorszenie samopoczucia, podenerwowanie
Warto wtedy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Sama woda jednak nie wystarczy. W przypadku niedoborów elektrolitów zalecane jest picie dużych ilości wody wysoko zmineralizowanej czy soku pomidorowego, który zawiera znaczne ilości potasu. Warto sięgać również po napoje izotoniczne z chlorkiem sodu lub potasu w składzie. Jeśli objawy nie ustępują, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu? Słuchaj programu „Szlachetne zdrowie” w Radiu Pogoda codziennie o 12:30!
Przeczytaj też: