Działka w kwietniu – co trzeba zrobić? [PORADNIK]

Kiedy najlepiej sadzić rośliny w ogrodzie? Fot. Pixabay

Działka wiosną zaczyna być coraz bardziej wymagająca ale też pogoda coraz bardziej sprzyja pracom w ogrodzie. Sprawdź, co koniecznie musisz zrobić w kwietniu

Nowe drzewa i krzewy na działce

Kwiecień to dobra pora na sadzenie nowych drzewek i krzewów. Zróbmy to zanim sadzonki wypuszczą listki, a po posadzeniu przytnijmy nieco gałązki i podsypmy nawozem. Warto też przyjrzeć się starszym drzewom by sprawdzić, czy nie zaatakowały ich szkodniki. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić zbyt łamliwe gałązki, zgrubienia na drzewach, wyschnięte pąki. Zaatakowane pąki i liście usuwamy, gałęzie przycinamy i smarujemy maścią ogrodniczą. Jeśli to nie wystarczy, konieczny będzie oprysk

Działkowy trawnik

Jeśli mamy trawnik – to dobry moment na wertykulację i dosianie trawy w miejscach, które tego wymagają. W drugiej połowie kwietnia mogą pojawić się chwasty, które należy sukcesywnie usuwać. Jeśli dopiero zakładamy trawnik na działce, kwiecień jest dobrą porą. Trawę wysiewamy na wyrównanym i „poruszonym” podłożu, na którym wysypujemy nawóz. Dopiero po tygodniu na tak przygotowane podłoże wysiewamy trawę i całość grabimy. Pod koniec kwietnia trawa może już wymagać koszenia.

Jakie warzywa siejemy w kwietniu?

Jeśli mamy na działce grządki warzywne, w kwietniu już można je obsiewać. Przyjmie się pietruszka korzenna oraz naciowa czy wczesne odmiany marchewki. Kwiecień to czas na posianie grochu i bobu, a także pora, szpinaku i buraka ćwikłowego. Wszystkie te warzywa dadzą sobie radę w naszym klimacie bez szklarni i folii. Jeśli chcemy mieć nowalijki z własnej działki to wysiejmy szczypiorek i rzodkiewkę w kwietniu. Te warzywa można siać przez cały rok co dwa tygodnie tak, by zawsze były na naszych stołach.

A co z owocami?

W kwietniu warto zajrzeć do tego kącika działki, w którym rosną truskawki i poziomki. Obetnijmy uschnięte liście, podsypmy nawozu, dorzućmy im podściółkę z kory lub słomy. Jest to też dobry czas na sadzenie truskawek do gruntu. Pamiętajmy jednak, że w tym roku będziemy mieć z nich niewielki pożytek, zaczną dawać owoce dopiero za rok.

Kwiaty na działce

Kwietniowe kwiaty do wysiewu to chabry, rezedy, stokrotki, powój i nagietki. Te polne kwiaty świetnie się przyjmą, dlatego w kwietniu zaleca się wysiewania „kwietnych łąk” jako trawników – pszczoły nam za to podziękują. Kwiaty do sadzenia to aksamitki, kwiaty bardzo niewymagające i wytrzymałe, które udadzą się nawet początkującym działkowcom. Pod koniec kwietnia można już wysadzać frezje.

Kwiecień plecień….

Kwiecień to z jednej strony dłuższe i cieplejsze dni, a z drugiej – nocne przymrozki. Planując prace na działce sprawdzajmy prognozy pogody. Jeśli mają się zdarzyć mrozy – lepiej poczekać z sadzeniem i sianiem niektórych roślin.

ZOBACZ TEŻ:

Powiązane

Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Kolory ścian – jak wpływają na samopoczucie człowieka?

Suchy prowiant na wyjazd – jak się przygotować?