Dwie maseczki na twarzy lepiej chronią przed COVID-19 niż jedna?

Akcja rozdawania maseczek w metrze w Nowym Jorku Fot. Marc A. Hermann / MTA New York City Transit / Wikimedia Commons

Czy dwie maseczki na twarzy lepiej chronią przed zakażeniem się COVID-19? Dowiedz się, co o tym mówią amerykańscy lekarze.

Amerykańskie Centrum Zapobiegania Chorobom Zakaźnym rekomenduje noszenie na twarzy maseczki składającej się z dwóch lub więcej warstw i upewnienie się, że zakrywa nasze usta i nos. Należy dopilnować, żeby nie było szczelin po obu stronach twarzy.

Zobacz: Maseczka: jak ją nosić na twarzy?

W większości sytuacji noszenie jednej powinno wystarczyć, o ile jest ona dobrze dopasowana do naszej twarzy i nie zwisa luźno – mówi dr David Hamer, ekspert ds. chorób zakaźnych z Uniwersytetu w Bostonie.

„Kluczowe jest posiadanie dobrej maseczki” – zdradza lekarz.

Dla kogo dwie maseczki zamiast jednej?

Jednak niektórzy mogą chcieć większej ochrony, jeśli na przykład są to osoby z różnymi przypadłościami zdrowotnymi, mające obniżoną odporność lub takie, które znajdą się w sytuacji, w której mogą się spodziewać przebywania wśród obcych ludzi w ograniczonej przestrzeni, na przykład na pokładzie samolotu.

Czytaj też: Jak dbać o skórę pod maską ochronną

Jedną z opcji, kiedy chcemy uzyskać dodatkową ochronę, jest założenie maseczki materiałową na zwykłą – chirurgiczną – mówi dr Monica Ghandi, ekspert ds. chorób zakaźnych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Według niej taka kombinacja – jedna maseczka na drugiej – może pomóc osiągnąć podobny efekt jak noszenie profesjonalnej maseczki N95. Dr Ghandi zaleca dodatkową ochronę ludziom, którzy znajdą się wewnątrz pomieszczeń na terenach, w których odnotowano wysoki wskaźnik zakażeń COVID-19.

Inną możliwością może być dwuwarstwowa maseczka, która w środku, między tymi warstwami, ma filtr materiałowy.

W przypadku zwykłych maseczek, używanych na co dzień, dr Ghandi zaleca, by były one z materiału ciasno przylegającego do ciała i miały co najmniej dwie warstwy, które dla wirusa są prawdziwym „torem przeszkód”, utrudniającym mu przeniknięcie do naszego organizmu.

Amerykanie zalecą noszenie dwóch maseczek zamiast jednej?

Wcześniej w tym tygodniu dr Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, sugerował by centra chorób zakaźnych w USA w najbliższej przyszłości zalecały ludziom w miejscach publicznych dwa zakrycia twarzy, zamiast jednego.

Według lekarzy noszenie dwóch maseczek zamiast jednej może też pomóc w spowolnieniu mutacji wirusa. Dr Becky Smith, specjalistka ds. chorób zakaźnych ze Szkoły Medycznej w Duke, powiedziała, że pomysł noszenia dwóch maseczek zakłada, że „więcej materiału przed twarzą równa się większej ochronie”.

„Nie ma żadnych minusów w noszeniu dwóch maseczek obecnie w miejscach publicznych, nawet jeśli jest to bardziej nieporęczne, bo pomaga się w ten sposób też pozostałym [redukując ryzyko zarażenia się i mutowania COVID-19]” – dodała dr Smith.

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!