DVB-T2 – co to jest, do czego służy i jak będzie można z niego korzystać? [WYJAŚNIAMY]

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 - kiedy zacznie obowiązywać? Fot. Pixabay

DVB-T2 to nowy standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej. Dowiedz się, czym jest standard DVB-T2/HEVC i jak będzie można odbierać programy telewizji naziemnej w 2022 roku.

Państwowy Instytut Łączności rozpoczął kampanię informacyjną na temat nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC.

DVB-T2 – co to jest?

W 2013 roku uruchomiono w naszym kraju cyfrową telewizję naziemną (DVB-T). Umożliwia ona odbiór ponad 30 programów telewizyjnych dzięki naziemnym stacjom nadawczym. Jednak w 2022 roku zacznie obowiązywać nowy standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej, zwany DVB-T2/HEVC. Jest to telewizja cyfrowa drugiej generacji. Skrót „HEVC” oznacza standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości.

Kogo dotknie ta zmiana?

Opisywana zmiana dotknie tylko odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej. Nie dotyczy abonentów telewizji satelitarnej czy kablowej, więc te osoby nie muszą niczym się przejmować i niczego zmieniać. Jeśli jednak chodzi o odbiorców telewizji naziemnej, to muszą oni pamiętać, że kiedy system DVB-T przestanie obowiązywać, a nastanie DVB-T2/HEVC, to mogą oni stracić dostęp do telewizji, jeśli ich sprzęt nie spełnia określonych standardów.

Może Cię zainteresować:

Co zrobić, aby móc oglądać telewizję w 2022 roku?

Jeśli nie masz telewizji satelitarnej ani kablowej, tylko korzystasz z naziemnej telewizji cyfrowej, to będziesz musiał wprowadzić kilka zmian w przyszłym roku, aby dalej móc oglądać telewizję w ten sposób:

  • Jeśli planujesz kupić nowy telewizor, to upewnij się, że będzie on zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC (w razie wątpliwości upewnij się u sprzedawcy);
  • Masz już telewizor, ale jest on niezgodny ze standardem DVB-T2/HEVC. W takim przypadku, aby móc dalej odbierać kanały, będziesz musiał kupić przystawkę „set-top-box” – tuner zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC. Koszt takiej przystawki to około 100 zł;
  • Jeśli masz już telewizor, który umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej DVBT MPEG 4 i jest zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC, to po wejściu w życie nowego standardu wystarczy jedynie ponownie wyszukać kanały telewizyjne.
  • Jeśli masz telewizję satelitarną lub kablową, to nie musisz wprowadzać żadnych zmian i nie musisz niczym się martwić – dla ciebie nic się nie zmieni.

Jak sprawdzić, czy mój telewizor obsługuje standard DVB-T2/HEVC?

Jeśli posiadasz instrukcję obsługi swojego telewizora, to zajrzyj do niej i znajdź sekcję, w których opisano parametry techniczne telewizora. W instrukcji powinno być podane, czy dany odbiornik jest przystosowany do odbioru programów w systemie DVB-T2, czy wykorzystuje kompresję HEVC (H.265/MPEG-H), a także czy jest przystosowany do standardu telewizji hybrydowej HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1, jeśli posiada możliwość podłączenia do Internetu.

Jeśli nie możesz znaleźć w instrukcji tego typu informacji, możesz jej poszukać na stronie internetowej producenta sprzętu lub zapytać sprzedawcę, od którego go kupiłeś.

Kiedy zacznie działać nowa telewizja naziemna?

Cała procedura przełączania nadajników rozpocznie się na wiosnę 2022 roku. Podzielono ją na cztery etapy, w zależności od województw. I tak przełączenia nastąpią:

  • 28 marca: województwa lubuskie, dolnośląskie, opolskie;
  • 25 kwietnia: województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie;
  • 23 maja: województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie;
  • 27 czerwca: województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2/HEVC - o czym pamiętać?

Kogo dotknie zmiana standardu nadawania na DVB-T2/HEVC?

Opisywana zmiana dotknie tylko odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej. Nie dotyczy abonentów telewizji satelitarnej czy kablowej, więc te osoby nie muszą niczym się przejmować i niczego zmieniać.

Jak odbierać kanały naziemnej telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC?

Aby móc dalej odbierać kanały, będziesz musiał się upewnić, że telewizor jest zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC. Inaczej będziesz musiał kupić nowy telewizor zgodny ze standardem albo kupić przystawkę „set-top-box” - tuner zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC. Koszt takiej przystawki to około 100 zł.

Kiedy nastąpi przełączenie na standard DVB-T2/HEVC?

28 marca: województwa lubuskie, dolnośląskie, opolskie; 25 kwietnia: województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie; 23 maja: województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie; 27 czerwca: województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?

2 komentarze

smart 22 września 2021 - 12:27
Wystarczy dokupić tuner DVB-T2, niektóre tunery mają też piloty z funkcją programowania tak więc można jednym pilotem sterować zarówno telewizorem jak i tunerem. Jeżeli interesują was tunery DVB-T2 to tutaj macie kilka recenzji takich tunerów może się wam przyda - https://www.youtube.com/playlist?list=PL90K35zbKBFXFm_OFukEQ-_fARfIfJEWx
Shutdown 9 stycznia 2022 - 21:31
Wystarczy nie oglądać telewizji (polecam).
Dodaj komentarz