Duże przeszklenia – komfort światła i przestrzeni

Duże przeszklenia - komfort światła i przestrzeni Fot. Toa Heftiba/Unsplash

Ogromne okna, czasem obejmujące niemal całą ścianę, doświetlają, zdobią, sprawiają, że salon, taras i ogród przenikają się i stanową jedną wielką przestrzeń. Dają poczucie komfortu i wcale nie muszą obniżać parametrów termicznych domu. Jeśli podobają Ci się domy z dużymi przeszkleniami, ale masz obawy, czy tego typu okna nie powodują strat ciepła zimą, dowiedz się, o czym warto pamiętać, aby się przed tym zabezpieczyć i cieszyć się pozytywnymi efektami przeszkleń.

Przestrzeń, blask i ciepło słońca

Ogromne połacie szklane są charakterystyczne dla budynków w nowoczesnym stylu i jeszcze niedawno były kojarzone z architekturą obiektów publicznych, jak biurowce, hotele, domy handlowe, siedziby instytucji kultury i wiele innych. Obecnie duże przeszklenia są popularne także w domach jednorodzinnych. Nadają im współczesny charakter, przydają atrakcyjności i blasku.

Ich najważniejszą zaletą jest to, że pozwalają na maksymalne doświetlenie pomieszczenia w ciągu dnia. Jeśli są wysokie i sięgają niemal sufitu, zapewniają jasność nawet w najdalszej części bardzo dużego salonu. Przeszkloną ścianę warto zaprojektować od południa, bo wówczas zimą będzie można dzięki niej wykorzystać nie tylko światło, ale i ciepło słoneczne. Drugą dużą korzyścią z tego typu okien jest wspaniały widok, jeśli dom jest położony w pięknym otoczeniu. Ogromnie okna pozwalają poczuć bliskość natury i być jej częścią, przebywając w salonie czy jadalni. Poranna kawa z pięknym widokiem to ogromna przyjemność i zastrzyk dobrej energii na cały dzień. Bardzo praktyczne jest to, że niemal z każdego miejsca w domu widać, co się dzieje w ogrodzie, na przykład bawiące się dzieci. Późnym wieczorem i nocą, kiedy wewnątrz palą się światła, duże przeszklenia powodują, że z zewnątrz widać dobrze, co się dzieje w domu. Aby uniknąć ciekawskich spojrzeń, najlepiej zaplanować je od tej strony, od której nie ma i nie spodziewamy się mieć sąsiadów, no i nie od strony drogi albo należy zainstalować rolety lub zasłony. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na komfortowe użytkowanie, zdalnie sterowanych i jednocześnie bardzo dekoracyjnych rolet i innego rodzaju zasłon. Innego typu rozwiązaniem zapobiegającym tej niedogodności jest zastosowanie szkła refleksyjnego, które utrudnia zobaczenie tego, co jest wewnątrz.

Sprawdź też:

Duże przeszklenia a komfort termiczny mieszkańców

Aby zimą można było korzystać z tego, że słońce nagrzewa dużą szklaną powierzchnię, i mniej energii zużywać na ogrzanie przeszklonego pomieszczenia, duże okna nie powinny być zasłonięte sąsiednim budynkiem ani dużymi drzewami. Brak cienia będzie jednak latem skutkował nadmiernym nagrzewaniem. Jest to jedna z najczęściej wymienianych wad dużych okien. Jeśli zasłonimy je w gorące dni, pozbędziemy się pięknego widoku i przestronności, dlatego warto pomyśleć zawczasu o klimatyzacji w domu wyposażanym w tego rodzaju okna. Podstawowym warunkiem komfortu cieplnego i oszczędnego ogrzewania w domu z dużymi przeszkleniami jest wysokiej jakości stolarka okienna i jej niemal perfekcyjny montaż. Tylko okna o bardzo dobrych parametrach termicznych gwarantują, że zimą nie będziemy tracić ciepła.

Aranżacja pomieszczeń i utrzymanie czystości okien

Ponieważ przy przeszklonej ścianie raczej nie ustawia się mebli, trzeba się dwa razy zastanowić, rozważając takie rozwiązanie w niedużym lub średnim domu. Może się bowiem okazać, że będziemy mieli problem z ustawieniem niezbędnych sprzętów w naszym pięknym salonie. W pobliżu okien może stać komplet wypoczynkowy, ale biblioteczka czy jakiekolwiek półki lub szafki muszą się znaleźć na pozostałych ścianach.
Pewnym utrudnieniem może być mycie dużych okien, zarówno ze względu na potrzebny wysiłek, jak i na bezpieczeństwo kogoś, kto to będzie wykonywał. Przy dwukondygnacyjnym przeszklonym salonie może się okazać, że trzeba będzie wynająć do tego odpowiednią firmę.

Duże przeszklenia, niezależnie od pewnych wad czy trudności w utrzymaniu, są jednak warte uwagi. Przestronność i piękne widoki, które dają mieszkańcom domu, umożliwiają pełen relaks, przybliżają naturę. Warto stworzyć sobie takie miejsce, w którym będziemy celebrować codzienność, z którego będziemy czerpać siłę na każdy dzień i do którego będziemy wracać z radością z najdalszych podróży.

Powiązane

Wyniki Lotto 2.07.2022, godz. 14.00, sobota [Multi Multi, Kaskada, Super Szansa]

Czy tatuaże z henny są bezpieczne?

Życzenia na urodziny dla każdego

1 komentarz

Przemek 18 września 2021 - 14:45
Co tu komentować ,ja chciałem złożyć życzenia
Dodaj komentarz