Dustin Hoffman obchodzi dziś 85. urodziny

Dustin Hoffman. Fot. Wikimedia Commons

Dustin Hoffman to jeden z najbardziej znanych, lubianych i cenionych aktorów świata. Jednak początkowo nie wróżono mu wielkiej kariery aktorskiej, ponieważ nie był wystarczająco przystojny.

Dwukrotny zdobywca Oscara za role w filmach „Sprawa Kramerów” i „Rain Man” kończy dziś 85 lat. W ciągu trwającej ponad 60 lat kariery aktorskiej zyskał nie tylko uznanie widzów, ale i krytyków. Był pięć razy nominowany do Oscara – za role w „Absolwencie”, „Nocnym kowboju”, „Lennym”, „Tootsie” oraz w „Faktach i aktach” (Wag the Dog). Poza tym otrzymał pięć Złotych Globów , cztery nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA), trzy Drama Desk Awards i dwie Primetime Emmy Awards.

Dustin Hoffman – nie dość przystojny, by zostać aktorem

Dustin Lee Hoffman urodził się 8 sierpnia 1937 roku w rodzinie żydowskich emigrantów z imperium rosyjskiego i z Rumunii. Od młodych lat uczył się gry na fortepianie i początkowo zamierzał zostać pianistą klasycznym. Jednak zrezygnował z kariery muzycznej, a po latach wyjaśniał: „Po prostu nie miałem talentu muzycznego. Nie miałem ucha”. Po ukończeniu liceum w Los Angeles zapisał się do Santa Monica College z zamiarem studiowania medycyny, ale po roku zrezygnował. Kiedy powiedział swojej rodzinie, że zamierza uczyć się aktorstwa, jedna z jego ciotek ostrzegała go: „Nie możesz być aktorem. Nie jesteś wystarczająco przystojny”.

Bezrobotny aktor jak Michael Dorsey w „Tootsie”

Jako aspirujący aktor przez pierwszych dziesięć lat swojej kariery był bezrobotny i utrzymywał się dzięki dorywczym pracom, walcząc o jakiekolwiek role. Zaprzyjaźnił się wtedy z innym późniejszym zdobywcą Oscara Gene’em Hackmanem. W latach 60. Dustin Hoffman, Hackman oraz Robert Duvall zamieszkali razem Nowym Jorku – były to czasy, gdy wszyscy trzej intensywnie szukali pracy w zawodzie aktora. Doświadczenia z tamtego okresu Hoffman wykorzystał później, kreując rolę bezrobotnego aktora w komedii „Tootsie” Sydneya Pollacka. Jego kariera wystrzeliła dopiero w 1967 roku dzięki tytułowej roli w melodramacie Mike’a Nicholsa „Absolwent”, za którą otrzymał nagrodę Złotego Globu, BAFTA, nominację do Oscara i status niekwestionowanego gwiazdora.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Powiązane

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

1 comment

Olivia Newton-John nie żyje. Była gwiazdą filmowe musicalu “Grease”. » Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 8 sierpnia 2022 - 20:11
[…] Rozrywka […]
Dodaj komentarz