Dom we Włoszech za bezcen

Biccari we Włoszech Fot. Wikimedia Commons

Mieszkanie we Włoszech nie musi być czymś tylko dla bogatych. Małe włoskie miasta oferują domy na sprzedaż za symboliczne sumy. Dowiedz się, gdzie w Italii można zamieszkać za niewielkie pieniądze i poznaj historie osób, które się na to zdecydowały.

Ludzie z całego świata marzą o własnym domu w słonecznych Włoszech. Okazuje się, że teraz stać na to nie tylko bogatych. Wystarczy mieć trochę szczęścia i przeglądać ogłoszenia. Coraz częściej niewielkie włoskie miejscowości starają się przyciągnąć nowych mieszkańców, oferując bajecznie tanie domy w zamian za zamieszkanie w nich. Ostatnio do tego grona dołączyło urokliwe Biccari, leżące w rejonie Apulii, w południowo-wschodnich Włoszech, którego populacja liczy obecnie 2 tysiące osób.

Czytaj też: Koronawirus dał Hawajom chwile wytchnienia?

Cały świat chce mieszkać w Biccari

Kiedy burmistrz miasteczka, Gianfilippo Mignogna, ogłosił że sprzedaje tamtejsze nieruchomości w cenie używanego samochodu, na pewno nie spodziewał się takiej reakcji. Gdy historię opisała amerykańska telewizja CNN, burmistrz został zasypany ponad 20 tys. e-mailami z całego świata z prośbą o możliwość kupienia domu w miasteczku.

„Zalały nas prośby. Wiele osób napisało do nas wzruszające listy tłumaczące, dlaczego chcieliby kupić tutejszy dom i stać się częścią naszej społeczności, a także załączyło zdjęcia i opis tego, kim są. Niektórzy z nich mieli fascynującą historię, która łączy się z naszym terenem” – opowiada Mignogna.

O możliwość zamieszkania w miasteczku ubiegają się pisarze, kucharze, naukowcy, lekarze, artyści i zwykłe rodziny z różnych stron świata.

Biccari to kolejne włoskie miasteczko oferujące za bezcen domy, żeby przyciągnąć nowych mieszkańców. Wszystko z powodu depopulacji, która zagraża istnieniu tych miejscowości. Biccari oferuje nieruchomości w różnym stanie: od wymagających generalnego remontu ruder za równowartość 1 euro, ale też gotowe do zamieszkania domy w cenach zaczynających się od 7,5 tys. euro!

Sprawdź też: UNESCO: Bagietki, dachy Paryża i festiwal wina walczą o miejsce na liście

Burmistrz miasteczka opowiedział telewizji CNN, że taka oferta nawet w czasach pandemii zadziałała jak magnes dla osób marzących o przeprowadzce do Włoch.

„Kilkoro obcokrajowców, którzy akurat byli we Włoszech, przyjechało do nas, żeby obejrzeć budynki. Zorganizowałem nawet osobny zespół ludzi do odpowiadania na e-maile. Wkrótce nieruchomości zostaną też wystawione w internecie” – mówi Gianfilippo Mignogna.

Kto chce zamieszkać we Włoszech?

Telewizja CNN opowiedziała historie kilkorga osób, które zwróciły się do burmistrza miasteczka z prośbą o możliwość zakupu domu.

Wśród nich znalazł się między innymi Tony Colanardi – właściciel firmy z Ontario, którego ojciec urodził się w Biccari w 1938 roku, a w latach 60. ubiegłego wieku wyemigrował do Kanady. Jak powiedział Colanardi, nigdy nie odciął się od swoich korzeni a w zakupie taniego domu widzi okazję do połączenia się ze swoimi przodkami. Colanardi do dziś posługuje się nawet dialektem Biccarese, który rozumieją tylko miejscowi. Stara się również często odwiedzać miasteczko.

Warto przeczytać: Da Vinci na żywo: „Ostatnia Wieczerza” dla zwiedzających

Spokojnego życia pod włoskim słońcem pragną też zakosztować Tom i Ellen Jannink z Niderlandów. Mają dwójkę dzieci i liczą na to, że kupując tu dom będą mogli uzywać go do pracy i wypoczynku.

„Szukamy miejsca, gdzie możemy znaleźć spokój i odpoczynek, przestrzeń dla naszej rodziny – w którym jednocześnie możemy pracować [zdalnie] i przyjmować też gości” – mówi Tom Jannink. Wraz z żoną zarządza dwiema firmami, które wspierają małe miejscowości w podtrzymywaniu społeczności i stylu życia. Holedner przekonuje więc, że wie, z jakimi problemami boryka się Biccari i wierzy, że jego wiedza i doświadczenie pomogą w rewitalizacji miasteczka.

Lokalnej społeczności chce pomóc również Eduardo Bergonzoni Junqueira z Sao Paulo. Jego przodkowie do Ameryki Południowej przyjechali z Toskanii. Teraz Eduardo – technik laboratoryjny i fizjoterapeuta – liczy, że będzie mógł wzbogacić życie lokalnej społeczności:

„Chcę świadczyć usługi z dziedziny technologii informatycznej, żeby pomóc lokalnym rolnikom i turystyce oraz umocnić tradycje wspólnoty” – mówi. Przekonuje również, że może też – dzięki swojemu i żony dyplomom lekarskim – świadczyć miejscowym usługi z zakresu medycyny.

Biccari to jedyna wioska w rejonie Apulii oferująca tanie domy. Sam region przed czasami pandemii był bardzo popularny turystycznie. Zawdzięcza to między innymi swoim mocnym winom, oliwie, wspaniałemu jedzeniu i znakomitej lokalizacji na wybrzeżu Adriatyku.

Dom za bezcen we Włoszech

Za ile można kupić dom w Biccari we Włoszzech?

Dom do generalnego remontu można kupić za 1 euro, a budynki gotowe do wprowadzenia się nawet za 7,5 tys. euro.

Ile osób chce zamieszkać w Biccari?

Burmistrz miasteczka został zasypany ponad 20 tys. e-mailami z całego świata z prośbą o możliwość kupienia domu w miejscowości.

Jakie atrakcje oferuje Apulia?

Sam region przed czasami pandemii był bardzo popularny turystycznie. Zawdzięcza to między innymi swoim mocnym winom, oliwie, wspaniałemu jedzeniu i znakomitej lokalizacji na wybrzeżu Adriatyku.

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!