Maseczka z kurkumy – jak przygotować w domu

Maseczka z kurkumy daje spektakularne efekty. Skóra po niej jest świeża, pełna blasku i odżywiona, a samo przygotowanie bardzo proste. Sprawdź, jak zrobić domową maseczkę z kurkumy. Ta maseczka naprawdę czyni cuda.

Jakie korzyści daje maseczka z kurkumy

Maseczka z kurkumy działa łagodząco, antybakteryjnie i antyoksydacyjnie. Zmniejsza widoczność blizn i przebarwień. Ma działanie przeciwzmarszczkowe, niweluje drobne linie, poprawia wygląd skóry, zmniejszyć widoczność zmarszczek. Pozostawia skórę promienną i nawilżoną. W zależności od rodzaju skóry i oczekiwanych efektów można używać różnych dodatków, o czym poniżej.

Kiedy i jak często robić maseczkę z kurkumy

Jeśli uznasz, że maseczka ci służy, warto nakładać ją nawet dwa lub trzy razy w tygodniu, chociaż niektórzy dla spektakularnych efektów zalecają codzienne stosowanie maseczki przez dwa tygodnie lub nawet miesiąc. Maseczkę z kurkumy najlepiej jest nakładać wieczorem, ponieważ po jej zmyciu twarz pozostaje lekko żółta. Jednak bez obaw – rano kolor skóry wróci do normy.

Środki ostrożności podczas używania maseczki z kurkumy

Kurkuma jest uważana za bezpieczny produkt w pielęgnacji skóry. Mimo to zawsze dobrze jest zrobić test przed nałożeniem maseczki na twarz, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę ze skłonnością do alergii. Zrób dzień wcześniej minimalną ilość maseczki i nałóż na powierzchni o średnicy 2-3 cm, najlepiej na wewnętrzną część przedramienia lub na ramię. Zostaw na 20-30 minut, zmyj i odczekaj co najmniej jeden dzień. Jeśli nie wystąpią żadne niepożądane reakcje, jak zaczerwienienie, obrzęk lub swędzenie, prawdopodobnie maseczka jest dla ciebie bezpieczna i możesz nałożyć ją na twarz. Maseczkę z kurkumy należy przygotowywać, nakładać i zmywać w rękawiczkach, ponieważ kurkuma farbuje ręce na żółto i trudno ją zmyć z dłoni. Trzeba też uważać, żeby nie poplamić ubrania.

Jak przygotować maseczkę z kurkumy

Składniki wersji podstawowej

  • 1/2 łyżeczki kurkumy w proszku
  • 1 łyżeczka jogurtu naturalnego
  • 1/2 łyżeczki miodu
  • ew. dodatki

Sposób przygotowania

Przede wszystkim wkładamy rękawiczki. Mieszamy kurkumę z jogurtem i miodem oraz ewentualnymi dodatkami – powinna powstać papka o konsystencji gęstej śmietany lub majonezu (nie może być zbyt rzadka, ponieważ będzie spływać, a pamiętajmy – kurkuma brudzi). Gotową maseczkę z kurkumy nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy, ewentualnie na szyję i dekolt. Omijamy brwi, włosy, okolice oczu. Maseczkę zostawiamy na twarzy 20 minut do pół godziny (nie powinna całkiem wyschnąć). Zmywamy ciepłą wodą – oczywiście robimy to ostrożnie i w rękawiczkach. Jeśli chcemy się szybciej pozbyć żółtego koloru, przecieramy zabarwione miejsca jogurtem lub maślanką. Umytą i osuszoną skórę po maseczce dobrze jest spryskać ulubionym hydrolatem albo tonikiem, a następnie nałożyć serum lub ulubiony krem, którego używamy na noc.

Co można dodać do maseczki z kurkumy

  • sok z cytryny – żeby maseczka była bardziej rozjaśniająca,
  • żel aloesowy lub kilka kropel panthenolu – żeby zwiększyć efekt łagodzący,
  • maślanka zamiast jogurtu – jeśli masz tłustą cerę, warto zastąpić jogurt maślanką, można też użyć wody lub hydrolatu,
  • żeby zagęścić maseczkę – można użyć mąki owsianej lub ryżowej (przy cerze trądzikowej lub tłustej) lub migdałowej czy z wiesiołka (przy cerze normalnej lub suchej),
  • kilka kropli kwasu hialuronowego lub wyciągu z miłorzębu bądź z wąkroty azjatyckiej – żeby zwiększyć właściwości nawilżające i odżywcze maseczki,
  • kilka kropel ulubionego oleju, np. arganowego, z czarnuszki, z róży, konopnego.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Przeczytaj też:

Co warto wiedzieć o maseczce z kurkumy

Czy maseczka z kurkumy barwi twarz na żółto?

Po zmyciu maseczki twarz pozostaje lekko żółta, dlatego najlepiej nakładać ją wieczorem, Rano kolor skóry wróci do normy.

Czy maseczkę należy nakładać i zmywać w rękawiczkach?

Tak, kurkuma znacznie mocniej barwi skórę dłoni i dlatego lepiej zabezpieczyć je rękawiczkami.

jak często warto nakładać maseczkę z kurkumy?

To kwestia indywidualna, ale warto to robić 2-3 razy w tygodniu.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi