Dom do 70 m² bez pozwolenia – co trzeba wiedzieć? [Przepisy i wymogi] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dom do 70 m² bez pozwolenia – co trzeba wiedzieć? [Przepisy i wymogi]

Dom do 70 m² bez pozwolenia – co trzeba wiedzieć? [Przepisy i wymogi]

Dom bez pozwolenia do 70 m² – dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, żeby go postawić, jakie złożyć dokumenty i o czym pamiętać.

29 października 2021 roku prezydent podpisał ustawę wprowadzającą ułatwienia w budowie domów o powierzchni do 70 m². Wejdzie ona w życie 3 stycznia 2022 roku i od tej daty będzie można stosować uproszczone procedury budowy wolnostojących, jednorodzinnych domów o powierzchni zabudowy do 70 m². Poniżej wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by legalnie postawić tego typu konstrukcję.

Jaki dom można zbudować bez pozwolenia?

Założeniem rządowego programu Domy Bez Formalności jest ułatwienie budowy niedużego domu jednorodzinnego na własne potrzeby. W założeniu ma to skutkować:

  • ułatwieniem budowy niedużego domu jednorodzinnego w uproszczonej procedurze;
  • zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkalnych;
  • brakiem konieczności zatrudnienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy;
  • tym, że jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to warunki zabudowy mają być wydawane w terminie 21 dni.

Aby móc wznieść taki obiekt, trzeba do zgłoszenia dołączyć projekt budowlany budynku:

  • o powierzchni zabudowy do 70 m² z poddaszem i łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m².
  • o nie więcej niż dwóch kondygnacjach (jako kondygnację uważa się również poddasze z pomieszczeniami dostosowanymi do pobytu w nich ludzi.
  • wolnostojącego, z obszarem oddziaływania w całości mieszczącym się na działce lub działkach, na których go zaprojektowano. Liczba budynków na działce nie może być większa niż 1 na każde 500 m² działki.

Wszelkie wymogi techniczno-budowlane określone w warunkach technicznych muszą zostać zachowane, czyli na przykład trzeba będzie zachować odpowiednie odległości od granic działki.

Jak zgłosić budowę domu do 70 m²

Dom będzie można zbudować w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Oznacza to, że od 3 stycznia, żeby rozpocząć budowę tego typu obiektu, musisz doręczyć zgłoszenie o budowie – wraz z projektem budowlanym – organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Musisz również zawiadomić organ nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych na swojej działce. Trzeba będzie też dokonać geodezyjnego wyznaczenia terenu, a po zakończeniu budowy również dokonać geodezyjnej inwentaryzacji.

Musisz też do zgłoszenia dołączyć:

  • projekt zagospodarowania działki;
  • projekt architektoniczno-budowlany.

Oprócz tego jako inwestor musisz pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczyć, że:

  • planowana budowa jest prowadzona przez ciebie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych;
  • przyjąć odpowiedzialność za kierowanie budową (jeśli nie ustanowisz kierownika budowy);
  • dokumentacja, którą dołączasz do zgłoszenia, jest kompletna.

Czy organ administracji może wyrazić sprzeciw?

Zgodnie z nowymi przepisami organ administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie mógł zgłosić sprzeciwu do zgłoszonej przez inwestora budowy. Do budowy będzie można przystąpić niezwłocznie po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia. Jeśli okolica, w której chcesz budować, nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to musisz uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Będzie ona wydawana w terminie 21 dni.

Czy wybudowany w ten sposób dom można sprzedać lub wynająć?

Jak wyjaśnia rząd w serwisie gov.pl, „ustawa nie ogranicza w żaden sposób możliwości zbycia domu” w sytuacji gdy zmieni się sytuacja materialna inwestora i będzie on zmuszony sprzedać dom. Nie ma również szczególnych regulacji określających warunki zbycia, sprzedaży lub wynajmu takich nieruchomości. Ustawa tego nie reguluje.

Sprawdź też:

Dom bez pozwolenia do 70 m² – o czym pamiętać?

Jaki dom można wybudować bez pozwolenia od 3 stycznia 2022 roku?

Wolnostojący, o powierzchni zabudowy do 70 m² z poddaszem i łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m² oraz o nie więcej niż dwóch kondygnacjach.

Jak zgłosić budowę domu bez pozwolenia?

Musisz doręczyć zgłoszenie o budowie – wraz z projektem budowlanym – organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Musisz też zawiadomić organ nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót. Trzeba będzie też dokonać geodezyjnego wyznaczenia terenu, a po zakończeniu budowy również dokonać geodezyjnej inwentaryzacji.

Jakie oświadczenia trzeba dołączyć do zgłoszenia o budowie?

Trzeba oświadczyć, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przyjąć odpowiedzialność za kierowanie budową (jeśli nie ustanawiamy kierownika budowy) i oświadczyć, że dokumentacja dołączona do zgłoszenia, jest kompletna.

Zobacz więcej >