Dofinansowanie do żłobka 2022 - jaka kwota, jak złożyć wniosek - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dofinansowanie do żłobka 2022 – jaka kwota, jak złożyć wniosek

Dofinansowanie do żłobka 2022 – jaka kwota, jak złożyć wniosek

,

Dofinansowanie do żłobka może pomóc w planowaniu domowego budżetu w 2022 roku. Sprawdź, ile wynosi i jak się o nie ubiegać.

Opieka nad małym dzieckiem w sytuacji, gdy oboje rodzice pracują to często mocne obciążenie dla domowego budżetu. W takiej sytuacji warto złożyć wniosek o dofinansowanie do żłobka.

Dofinansowanie do żłobka 2022

Zacznijmy od ważnej informacji: wnioski o przyznanie tego świadczenia będą przyjmowanie wyłącznie drogą elektroniczną: przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Empatia lub bankowość elektroniczną.

Wniosek należy złożyć do ZUS. Co ważne – ZUS będzie przyjmował wniosku o dofinansowanie do żłobka najwcześniej od 1 kwietnia 2022 r. Uspokajamy jednak rodziców – oznacza to, że pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od stycznia 2022 r.

Świadczenie będzie wynosiło maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w:

  • żłobku
  • klubie dziecięcym
  • lub u dziennego opiekuna

Natomiast ZUS zastrzega, że aby otrzymać świadczenie rodzic nie może otrzymywać na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Świadczenie można także otrzymać na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za czas, w którym dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, w którym nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (na przykład: uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka).

Należy również zaznaczyć, że kwota dofinansowania nie wyniesie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc. Co ważne – nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Natomiast kwota (wypłacana co miesiąc) będzie przelewana bezpośrednio placówce zajmującej się dzieckiem a nie na konto rodzica. Warto podkreślić, że do opłaty za pobyt dziecka w placówce nie wlicza się opłaty za wyżywienie.

Podsumowując:

Program będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2022 r. Dofinansowanie wypłacane będzie z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna. Maksymalna kwota dofinansowania to 400 zł.

Zobacz też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >