Dowiedz się, kto może liczyć na dodatki do emerytury policyjnej (mundurowej) oraz jak można zwiększyć wysokość świadczenia emerytalnego.
Spis treści:
Policyjna emerytura funkcjonariuszom, którzy przystąpili do służby po 31 grudnia 2012 roku przysługuje po 25 latach służby (bez względu na wiek).
Komu przysługuje emerytura policyjna (mundurowa)?
Jest ona przyznawana funkcjonariuszowi mającemu ustalone prawo do emerytury, zwolnionemu ze służby w następujących mundurowych:
- Policja;
- Służba Ochrony Państwa i Biuro Ochrony Rządu;
- służby wywiadowcze i kontrwywiadowcze: UOP, ABW, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego;
- Centralne Biuro Antykorupcyjne;
- Straż Graniczna;
- Państwowa Straż Pożarna;
- Służba Celna i Służba Celno-Skarbowa;
- Służba Więzienna.
Na jakiej wysokości świadczenia można liczyć
Wysokość świadczenia obliczana jest na podstawie średniego wynagrodzenia z 10 kolejnych lat służby. Ten okres może wybrać sama osoba planująca przejście na emeryturę. Jeśli tego nie zrobi, to za podstawę wyliczenia emerytury zostanie wzięty okres ostatnich 10 lat poprzedzających zwolnienie ze służby.
W przypadku gdy na emeryturę przechodzi osoba zatrudniona przed 1 stycznia 2013 roku, to wysokość emerytury zależy od długości służby. Jeśli taka osoba przechodzi na emeryturę po 15 latach, to wysokość świadczenia wyniesie 40% ostatniej wypłaconej pensji. Każdy kolejny rok służby (16., 17. itd.) zwiększa świadczenie o 2,6% ostatniej pensji. Świadczenie nie może być niższe niż najniższa emerytura.
Maksymalna wysokość emerytury policyjnej bez dodatków wynosi 75% ostatniej pensji i wymaga okresu służby długości 28,5 roku. Jeśli osoba przechodząca na emeryturę doznała inwalidztwa w związku ze swoją służbą i emeryturę powiększono o 15% podstawy wymiaru, to maksymalna kwota emerytury wynosi 80% podstawy wymiaru.
Możliwości podwyższenia emerytury mundurowej
Kwota wyliczonego świadczenia może zostać zwiększona, gdy funkcjonariusz pełni służbę w wymagających warunkach. I tak:
Można zwiększyć podstawę wymiaru emerytury o 1%, jeśli dana osoba służy każdy kolejny rok w:
- składzie personelu latającego samolotów i śmigłowców;
- składzie załóg nawodnych jednostek pływających, jako skoczkowie spadochronowi, saperzy lub też pełni służbę wywiadowczą za granicą.
Można też zwiększyć podstawę wymiaru emerytury o 2% za każdy rok służby pełnionej jako płetwonurek oraz w składzie oddziałów zajmujących się fizycznym zwalczaniem terroryzmu.
Ponadto za każdy rok służby w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu świadczenie zwiększane jest o 0,5%.
Zobacz też:
Dodatek pielęgnacyjny
Na podstawie orzeczenia lekarskiego funkcjonariuszom z orzeczoną całkowitą niezdolnością do wykonywania zawodu oraz samodzielnego funkcjonowania przyznawany jest dodatek pielęgnacyjny. Dodatek ten przysługuje również funkcjonariuszowi, który ukończył 75 lat. Dodatek ten jest waloryzowany co roku. Od 1 marca 2021 roku wynosi on 239,66 zł miesięcznie. Kolejna waloryzacja nastąpi w marcu 2022 roku. Dodatek ten nie przysługuje osobie, która pobiera zasiłek pielęgnacyjny albo przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.
Możliwość podjęcia pracy
Emerytowany funkcjonariusz może podejmować pracę, jednak musi mieć na względzie fakt, że w takim przypadku jego świadczenie może zostać zmniejszone, jeśli przekroczy on określone progi dochodowe. Jeśli więc pracując zarobi ponad 70% przeciętnego wynagrodzenia, to emerytura zostanie zmniejszona, a jeśli jego zarobki przekroczą 130% przeciętnego wynagrodzenia, to świadczenie emerytalne może zostać zawieszone.
Świadczenia socjalne
Osoby uprawnione oraz członkowie ich rodzin mają prawo do świadczeń z funduszu socjalnego. Podział środków z tego funduszu między służbami ustala premier w drodze rozporządzenia.
Prawo do lokalu i pomoc w budownictwie
Emerytowani funkcjonariusze mają prawo do lokalu mieszkalnego. Uprawnieni do niego są również członkowie rodzin mający prawo do renty rodzinnej po zmarłych funkcjonariuszach (spełniających w chwili śmierci warunki wymagane do przyznania emerytury lub renty policyjnej), a także po zmarłych emerytach i rencistach. Prawa do lokalu pozbawieni są funkcjonariusze Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej. Emeryci policyjni mają również prawo do pomocy w budownictwie mieszkaniowym.
2 komentarze
[…] Wiadomości […]
[…] Wiadomości […]