Do maja USA mogą pokonać koronawirusa

Fot. Pxhere.com

Szef Operation Warp Speed przewiduje, że jeśli plan szczepień się powiedzie, Amerykanie powinni zostać zaszczepieni na COVID-19 do maja i w tym czasie życie w Stanach może już wrócić do normy.

Operation Warp Speed to partnerstwo publiczno-prywatne zainicjowane przez rząd USA w celu ułatwienia i przyspieszenia rozwoju, produkcji i dystrybucji szczepionek COVID-19, leków i diagnostyki. Stany Zjednoczone odnotowały już ponad 12 milionów zakażonych koronawirusem.

Moncef Slaoui, szef rządowego programu rozwoju i dystrybucji szczepionek Operation Warp Speed, w który zaangażowany jest sektor wojskowy i prywatny, a także rządowi eksperci ds. zdrowia, powiedział, że pierwsi Amerykanie mogą zostać zaszczepieni do połowy grudnia, zaraz po zatwierdzeniu pierwszej szczepionki. Jeśli dystrybucja szczepień i plan szczepień się powiodą, wystarczająco dużo Amerykanów powinno zostać zaszczepionych mniej więcej do maja 2021 r. Oznacza to, że w maju życie w Stanach może wrócić do normy.

Pierwszy wniosek do rządu USA o zatwierdzenie szczepionki złożył w piątek zespół farmaceutyczny firmy Pfizer i jej partnera BioNTech. Organ regulacyjny Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) ma zorganizować kluczowe spotkanie 10 grudnia, podczas którego może awaryjnie dopuścić szczepionkę do użycia. Wkrótce o podobne zezwolenie ma wystąpić amerykańska firma Moderna.

– Mam nadzieję, że do 11 lub 12 grudnia pierwsze osoby we wszystkich stanach zostaną już zaszczepione – powiedział Slaoui w telewizji CNN w niedzielę.

Administracja USA planuje zaszczepić 20 milionów osób w grudniu, a później po 30 milionów miesięcznie. Jako pierwsi mają zostać zaszczepieni pracownicy służby zdrowia i najbardziej narażone populacje, takie jak mieszkańcy domów opieki.

Żeby uzyskać prawdziwą odporność stadną, trzeba zaszczepić co najmniej 70% populacji Stanów Zjednoczonych. Slaoui przypuszcza, że wydarzy się to w okolicach maja 2021 roku.

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?