Dieta wysokotłuszczowa może powodować utratę włosów

Dieta wysokotłuszczowa i otyłość mogą przyczyniać się do zubożenia komórek macierzystych mieszków włosowych. Fot. Flickr

Wiadomo, że choroby serca, cukrzyca i nowotwory należą do głównych problemów osób z nadwagą, jednak ostatnie badania pokazują, że zbyt duża ilość tłuszczu w diecie może być również szkodliwa dla włosów.

Dieta wysokotłuszczowa i otyłość niszczą komórki macierzyste mieszków włosowych

Naukowcy z Tokyo Medical and Dental University odkryli, że dieta wysokotłuszczowa przyspiesza postępujące z wiekiem przerzedzanie i wypadanie włosów. Wyniki swojej pracy opublikowali w czasopiśmie Nature. W szczególności autorzy badania odkryli, że zarówno dieta wysokotłuszczowa, jak i otyłość spowodowana genetyką mogą przyczyniać się do zubożenia komórek macierzystych mieszków włosowych. W badaniach na myszach otyłość wywoływała wysyłanie do organizmu pewnych sygnałów zapalnych, blokując regenerację mieszków włosowych i ostatecznie prowadząc do ich utraty.

U zdrowej osoby komórki macierzyste mieszków włosowych odnawiają się podczas każdego cyklu mieszków włosowych. Dzięki temu włosy odrastają i z czasem stają się dłuższe. Jednak wraz z wiekiem te komórki macierzyste zaczynają słabnąć i nie uzupełniają się. Kiedy jest ich mniej, włosy zaczynają się przerzedzać i wypadać.

Jak przeprowadzano badanie

Przeprowadzając badanie na myszach naukowcy zauważyli, że dieta wysokotłuszczowa przyspiesza przerzedzanie włosów poprzez niszczenie komórek macierzystych mieszków włosowych. Można to było zaobserwować zwłaszcza u starych myszy.

„Porównaliśmy ekspresję genów w komórkach macierzystych mieszków włosowych u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową z myszami karmionymi standardową dietą i prześledziliśmy los tych komórek po ich aktywacji. Odkryliśmy, że te komórki macierzyste u otyłych myszy będących na diecie wysokotłuszczowej zmieniają się w korneocyty powierzchni skóry lub sebocyty, które po aktywacji wydzielają sebum. Te myszy wykazują szybsze wypadanie włosów i mniejsze mieszki włosowe wraz z wyczerpaniem komórek macierzystych mieszków włosowych”– pisze główny autor badania Hironobu Morinaga w komunikacie prasowym Okazuje się, że nawet kilka dni diety wysokotłuszczowej może zaszkodzić włosom.

„Przy stosowaniu diety wysokotłuszczowej przez cztery kolejne dni komórki macierzyste mieszków włosowych wykazują zwiększony stres oksydacyjny i oznaki różnicowania naskórka” – twierdzi Morinaga.

Co ważne, zespół odkrył specyficzną ścieżkę genetyczną, która uzupełnia komórki macierzyste włosa.

„Ekspresja genów w komórkach macierzystych mieszków włosowych u myszy karmionych wysokotłuszczowym pokarmem wskazywała na aktywację sygnalizacji cytokin zapalnych w komórkach macierzystych” – dodaje starszy autor Emi K. Nishimura. „Sygnały zapalne w komórkach macierzystych mieszków włosowych tłumią sygnalizację białka sonic hedgehog, która odgrywa kluczową rolę w regeneracji mieszków włosowych”.

Badanie potwierdziło, że ścieżka sygnalizacyjna sonic hedgehog aktywuje się podczas procesu odrastania włosów i może chronić przed wyczerpywaniem się komórek macierzystych mieszków włosowych. Nishimura dodaje, że nowe badania mogą przyczynić się do opracowania terapii, które naprawiają dysfunkcje tkanek spowodowane dietą wysokotłuszczową.

Przeczytaj też:

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?