Dieta najlepsza dla serca? Naukowcy mają dowód, że DASH działa

Dieta DASH redukuje problemy z sercem – wynika z badań amerykańskich naukowców. Dowiedz się więcej o tym, jak dzięki zdrowemu odżywianiu zadbać o swoje serce.

Tak zwana dieta DASH to plan żywieniowy zaprojektowany po to, żeby obniżyć ciśnienie krwi, zredukować stres i problemy sercowe – wynika z pracy opublikowanej w poniedziałek na łamach dziennika „Journal of the American College of Cardiology”.

Jedzenie ma znaczenie?

We krwi osób, które przestrzegały zasad tej diety przez cztery tygodnie i dłużej, odnotowano znacznie niższy poziom białek będących oznaką uszkodzenia serca oraz zapalenia – wynika z danych opublikowanych przez lekarzy. Ponadto osoby, które połączyły dietę DASH z planem żywieniowym zakładającym spożywanie posiłków o niskiej zawartości sodu, doświadczyły największej redukcji tego typu białek krwi – uważają badacze.

„Nasze badanie dostarcza jednych z najlepszych dowodów na to, że dieta ma bezpośredni wpływ na stan serca. Zmiany w sposobie odżywiania mogą w stosunkowo krótkim czasie zmniejszyć czynniki ryzyka dla układu sercowo-naczyniowego” – napisał w oświadczeniu dla mediów dr Stephen Juraschek z uniwersytetu medycznego Harvarda w Bostonie.

Choroby serca to główna przyczyna zgonów w Stanach Zjednoczonych. Pracownicy zdrowia od lat alarmują również, że posiłki zawierające duże ilości sodu są jednym z powodów słabego ogólnego stanu kardiologicznego Amerykanów – uważają naukowcy.

Czym jest dieta DASH?

Powstała w 1990 roku dieta została stworzona dla ludzi cierpiących na nadciśnienie, od czego zresztą wywodzi się nazwa tego planu żywieniowego: DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension, co można przełożyć na „dietetyczne podejście do powstrzymania nadciśnienia”). Jak wynika z niedawno przeprowadzonych badań, dieta pomaga redukować ciśnienie krwi. Ten plan żywieniowy kładzie nacisk na spożywanie warzyw, owoców, niskotłuszczowych produktów mlecznych, pełnych ziaren, drobiu, ryb i orzechów. Jednocześnie ogranicza spożywanie tłuszczów nasyconych, cholesterolu, czerwonego mięsa, słodkości i pokarmów o dużej zawartości cukru.

Sprawdź też:

Jak wyglądały badania

W ramach opisywanej pracy zespół naukowców przeanalizował próbki krwi zebranych podczas badania dotyczącego diety DASH, przeprowadzonego w czterech amerykańskich ośrodkach medycznych w okresie między 1997 a 1999 rokiem.

W tym badaniu z lat 90. ubiegłego wieku wzięło udział 412 uczestników z wysokim ciśnieniem krwi. Lekarze podzielili ich na dwie części: jednej z nich zalecili dietę DASH, a pozostałym – typowy program żywieniowy przeciętnych Amerykanów. W każdej z tych dwóch grup każdy uczestnik na cztery tygodnie został przypisany do odpowiedniej podgrupy ze względu na poziom sodu: niski, średni lub wysoki. Wszystkie posiłki i przekąski dostarczano uczestnikom eksperymentu. Pod nadzorem specjalistów jedli obiad, a resztę posiłków konsumowali już u siebie w domu.

Próbki krwi pozyskane z tego badania oceniono pod kątem obecności trzech biomarkerów – substancji charakterystycznych dla mającego wkrótce nastąpić ataku serca lub udaru. Dotyczyło to osób, które nie miały historii chorób kardiologicznych.

Zdrowe odżywianie działa

Okazało się, że u osób praktykujących dietę DASH odnotowano spadek o 18% biomarkerów związanych z uszkodzeniami serca i spadek o 13% tych powiązanych z zapaleniem serca.

Uczestnicy badania, którzy łączyli dietę DASH z mniejszym spożyciem sodu mieli o 20% mniej biomarkerów związanych z uszkodzeniem serca i stresem – informują badacze.

„Uzyskane przez nas dane wzmacniają wagę stylu życia, na który składają się mniejsze spożycie sodu, dieta DAS bogata w owocem warzywa i pełne ziarna, żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia serca” – podkreśla dr Juraschek.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi