Dieta Atkinsa – na czym polega

Dieta Atkinsa/ fot. wright-brand-bacon-QE_UTZZGDD8-unsplash

Ludzie, którzy starają się zrzucić zbędne kilogramy mają do wyboru wiele różnych diet. Sprawdź, na czym polega dieta Atkinsa.

Metoda ta została opracowana w latach 70. XX wieku przez amerykańskiego lekarza Roberta Atkinsa. Popularność zdobyła natomiast na początku lat dwutysięcznych – stosowały ją takie gwiazdy jak Beyonce czy Jennifer Aniston.

Co ciekawe jej główne założenia przypominają dietę polskiego dietetyka, Jana Kwaśniewskiego. W obu metodach wyjściem do zrzucenia nadprogramowych kilogramów jest odrzucenie węglowodanów. Według diety Atkinsa podstawą codziennego jadłospisu powinny być tłuszcze i białka.

Dieta Atkinsa – o co w niej chodzi

Warto zacząć od pytania: dlaczego dieta Atkinsa zyskała tak dużą popularność? Odpowiedź jest dość prosta: kto nie chciałby być na diecie, która zakłada, że na śniadanie można zjeść tłusty bekon z jajkiem sadzonym.

Na czym dokładniej to polega?

Ograniczenie ilości węglowodanów równoważone jest przez zwiększone spożycie tłuszczu. Z tego powodu we krwi i w moczu pojawiają się tzw. ciała ketonowe, które powstają w wyniku zużywania kwasów tłuszczowych będących zastępczym źródłem energii (w miejsce glukozy). Pojawienie się ciał ketonowych zmniejsza odczuwania głodu, dzięki czemu łatwiej jest ograniczać jedzenie.

Dieta Atkinsa dzieli się na 3 fazy:

ETAP 1 (faza indukcji)

 • Trwa minimum 2 tygodnie.
 • Należy zmniejszyć spożywania węglowodanów do 20 g na dobę. 
 • Niedozwolone produkty zawierające węglowodany: pieczywo, produkty zbożowe, owoce, warzywa zawierające skrobię oraz mleko i jogurty.
 • Dozwolone produkty zawierające węglowodany (m.in.): sałata, szpinak, pietruszka, szparagi, por, kapusta, seler, kalarepa, cebula, dynia, pomidory, fasola szparagowa, botwinka, rzepa, groszek cukrowy, cukinia, ogórek.
 • W każdym posiłku powinno się znaleźć białko zwierzęce.
 • Można spożywać masło, wszelkiego rodzaju oleje roślinne oraz słodziki.
 • Codziennie należy pić wodę mineralną i herbatki ziołowe. 

ETAP 2 (dieta Atkinsa właściwa)

 • Na tym etapie cały czas chudniemy, ale wolniej niż w fazie początkowej (około 1 kg tygodniowo).
 • Należy zwiększyć liczbę węglowodanów do 30-50 g dziennie.
 • Można spożywać wszystkie produkty dozwolone w pierwszym etapie, a dodatkowo orzechy i ziarna oraz wybrane owoce (z niskim indeksem glikemicznym i posiadające niewiele węglowodanów), takie jak: jagody, truskawki, maliny oraz melony.

ETAP 3 (na całe życie)

 • Na tym etapie naszym celem jest utrzymanie wagi, którą osiągnęliśmy.
 • Tak jak w poprzednich etapach podstawą jadłospisu są tłuszcze i białka.
 • Można natomiast zwiększyć ilość cukrów – należy jednak pamiętać , że nie wolno ich łączyć z tłuszczami zwierzęcymi oraz jajami. 
 • Codzienny jadłospis składa się z 3 większych posiłków oraz 2 przekąsek.
 • Można dołączyć do jadłospisu niewielkie ilości ziemniaków, marchewki i nasion roślin strączkowych, a także: banany, jabłka, kiwi, śliwki, brzoskwinie, mango i wiśnie.

Minusy, o których warto wiedzieć

Warto zaznaczyć, że metoda zaproponowana przez dr Atkinsa może być stosowana wyłącznie przez osoby zupełnie zdrowe. Dieta ta ma wiele minusów.

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie mogą korzystać z niej osoby z nadciśnieniem, cukrzycą, miażdżycą oraz wysokim poziomem cholesterolu. Ponadto z powodu dostarczania organizmowi dużych ilości białka, dieta Atkinsa może prowadzić do odwapnienia kości. Co z kolei przyczynia się do osteoporozy, a także sprzyja odkładaniu się kamieni nerkowych. 

Dieta Atkinsa może również doprowadzić do znacznych niedoborów witamin, przede wszystkim witaminy C i witamin z grupy B oraz minerałów takich jak cynk, magnez, potas, selen i sód. Warto również podkreślić, że w początkowej fazie mogą pojawić się dokuczliwe objawy: zaparcia, zmęczenie i bóle głowy. Jeśli objawy nie miną w ciągu 4-5 dni, należy od razu wrócić do normalnego jadłospisu i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. 

Podsumowując: dieta Atkinsa nie jest uznawana za dobrą metodę na zrzucenie nadmiarowych kilogramów. Specjaliści są zdania, że jej efekty są krótkotrwałe, a minusy (niedobór witamin, ketoza) zdecydowanie przeważają nad plusami (szybka utrata wagi).

Zobacz też:

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!