Paul Anka: Kim była słynna „Diana”? » Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

Paul Anka: Kim była słynna „Diana”?

Paul Anka (b.1941), composer and singer, at Davies Theatre, photo Harry Hammond (1920-2009). Black and white photography. Croydon, UK, 1957.

„Diana” to największy przebój Paula Anki. Dowiedz się, jaka jest historia utworu i jakie były dalsze losy bohaterki piosenki.

Ciężko znaleźć osobę, która nie zna jednego z największych przebojów Paula Anki – piosenki „Diana”. Nie każdy jednak wie, jak ten hit powstał.

Ukochana poza zasięgiem

Paul Anka napisał utwór w wieku 15 lat. Bohaterką piosenki jest Diana Ayoub – dziewczyna starsza o 5 lat od młodzieńca, w której ten beznadziejnie się zakochał. Jak wspominał artysta w swojej autobiografii:

„Ona była poza moim zasięgiem. Nie chciała mieć ze mną do czynienia, co jeszcze pogarszało sytuację” – wyznał Paul Anka.

Przyszły gwiazdor nie spotykał się ze swoją ukochaną zbyt często: widywał ją w kościele i przy różnych rzadkich okazjach. Dziewczyna czasami tez była zatrudniana jako opiekunka jego siostry i brata, jednak nigdy nie odwzajemniła uczucia, jakim darzył ją Paul Anka.

Mimo zawodu miłosnego chłopak wyniósł z tej relacji tekst piosenki, która zawojowała listy przebojów. Co ciekawe, chłopak już wcześniej starał się zaistnieć w show-biznesie. W 1956 roku, kiedy odwiedzał swojego wujka mieszkającego w Los Angeles, nagrał tam piosenkę „I Confess”, wydaną przez wytwórnię RPM. Jednak ten utwór, tak jak próby zdobycia serca Diany Ayoub okazał się porażką.

Sprawdź: Muzyka dobra dla zdrowia?

Początek sukcesu

Zupełnie inaczej było w przypadku „Diany”. W 1957 roku Anka nagrał ją w należącym do ABC-Paramount Records studiu w Nowym Jorku, podczas przesłuchania dla Dona Costy. Paul Anka nagrał utwór w maju i od tego czasu zaczął się on piąć w górę list przebojów. Kiedy we wrześniu rozpoczynał się rok szkolny, Anka już nie wrócił do nauki – był wtedy zajęty występami w trasie promującej piosenkę.

„Diana” okazała się wielkim hitem: Anka był pierwszym nastolatkiem, który osiągnął sprzedaż miliona singli. Utwór trafił na 1. miejsce listy „Najlepiej sprzedawanych w sklepach” („Best Sellers In Stores”) Billboardu i 2. na Billboard Top 100. Piosenka była też najlepiej sprzedającym się singlem w historii na Wyspach Brytyjskich – kupiło ją tam 1,25 mln osób. Łącznie singiel sprzedał się w nakładzie ponad 9 mln.

Czytaj też: „Dzień, w którym umarła muzyka”

Jakie były losy Diany Ayoub?

Nawet tak olbrzymi sukces piosenki nie sprawił, że Paul Anka zdołał rozkochać w sobie podmiot liryczny swojej piosenki. Diana Ayoub nigdy więcej nie nawiązała z nim kontaktu. Jak donosiła w 2002 roku miejscowa prasa, kobieta mieszkała w Ottawie. Miała dwoje dzieci i była po rozwodzie. Pracowała jako kierownik sklepu z ubraniami.

Diana wielokrotnie wykonana – historia jednej piosenki

Paul Anka przypomniał na TikToku swój największy hit – piosenkę „Diana”. W zamieszczonym filmiku zamieścił kompilację wykonania słynnego utworu na przestrzeni lat. Dzieło Anki można podziwiać poniżej:

@officialpaulanka

Here I am performing my hit song “Diana” throughout my life! Which year was your favorite? #fyp #paulanka #putyourheadonmyshoulder #throughtheyears

♬ original sound – paulankadigital

Sprawdź również:

Powiązane

3 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

Syrop z kwiatów czarnego bzu – najprostszy, sprawdzony przepis

Dieta śródziemnomorska: Na czym polega? Dlaczego jest uważana za zdrową?