Diagnozowanie i leczenie czerniaka

W jaki sposób wykryć czerniaka? Na co zwrócić uwagę? Kiedy powinniśmy iść do lekarza z niepokojącą zmianą na skórze? Pytania i wątpliwości dotyczące wykrywania czerniaka wyjaśnia Ewa Podolska.

Opowiadałam już wcześniej między innymi o tym, które osoby powinny być szczególnie ostrożne podczas opalania, bo znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na ten nowotwór. Wyjaśniałam już też, na jakie zmiany skórne zwrócić uwagę.

Teraz opowiem Panstwu o diagnozowaniu i leczeniu czerniaka złośliwego. Rozpoznany i wcześniej leczony jest wyleczalny w prawie każdym przypadku. Problem polega na tym, że z niepokojącą zmianą idziemy zbyt późno do lekarza. Co więcej: zbyt często po prostu nie zauważamy pojawienia się nowych zmian na ciele, ani nie kontrolujemy znamion, które już mamy.

Badaj swoją skórę

Dlatego tak ważne jest częste oglądanie swojej skóry. Jeśli coś nas zaniepokoi, idźmy natychmiast do dermatologa. Badanie jest bezinwazyjna, bezbolesne, trwa około 15 minut. Dermatolog ogląda zmiany na skórze za pomocą demoskopu. Urządzenie to daje 10-12-krotne powiększenie i dodatkowo oświetla fragment skóry, co pozwala zobaczyć głębszą strukturę znamienia.

Co jeśli zmiana budzi niepokój?

Lekarz podejmuje decyzję. Jeśli zmiana budzi jego obawy, zleca jej całkowite usunięcie i przeprowadzenie badania histopatologicznego usuniętych tkanek. Usunięcie znamienia wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Wyniki badania dają odpowiedź na pytanie czy zmiana ma charakter łagodny, czy jest to czerniak lub inny nowotwór skóry.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi