Densytometria: Kto powinien zrobić to badanie, jak się do niego przygotować?

Densytometria jest badaniem rentgenowskim pozwalającym na pomiar gęstości mineralnej kości. Dzięki niej można wykryć i monitorować osteoporozę, czyli zrzeszotnienie kości, oraz osteopenię, czyli obniżenie gęstości mineralnej kości.

Czym jest densytometria

Densytometria to badanie rentgenowskie, które pozwala oszacować ryzyko złamania kości. Densytometr mierzy ilość promieni przenikających kości, a to określa poziom porowatości kości oraz ich kruchości.

Kto powinien zrobić badanie densytometryczne

Badanie to powinien wykonać każdy pacjent po 40. roku życia, w którego rodzinie występowała osteoporoza. Densytometria kości zalecana jest także profilaktycznie u kobiet po 50. i u mężczyzn po 60. roku życia. Jest też grupa osób, która powinna to zrobić bez względu na wiek. Są to osoby, które mają nadczynność tarczycy, cierpią na zespół złego wchłaniania, niewydolność nerek lub wątroby, nieleczoną chorobę wrzodową. Inne wskazania to między innymi niska masa ciała, niewielka aktywność fizyczna, zbyt mała zawartość witaminy D i wapnia w diecie, czy też występowanie złamań w przeszłości. W grupie ryzyka są też osoby chore na cukrzycę, choroby reumatoidalne i autoimmunologiczne, także te leczone lekami przeciwkrzepliwymi, przeciwpadaczkowymi oraz glikokortykosteroidami. Należą do nich także osoby uzależnione od alkoholu i nikotyny.

Jak przygotować się do badania

Densytometria kości nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent powinien tylko poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz występujących schorzeniach, np. cukrzycy czy chorobach tarczycy. Konieczne jest również powiadomienie o fakcie wykonania badania tomograficznego na kilka tygodni przed densytometrią. W dniu badania nie powinno się zażywać żadnych suplementów diety lub leków zawierających wapń.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi