Dekoracja grobu na Wszystkich Świętych – o czym pamiętać i jak ją przygotować? [Poradnik]

Sprawdź, o czym warto pamiętać przygotowując dekorację grobu na Dzień Wszystkich Świętych oraz jak samemu przyrządzić gustowny stroik.

Wraz ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych coraz więcej osób szuka informacji na temat tego, w jaki sposób przygotować grób najbliższych na ten szczególny czas. Co prawda w wielu kwiaciarniach oraz sklepach internetowych dostępnych jest mnóstwo gotowych zestawów, jednak nic nie może równać się z własnoręcznie przygotowaną kompozycją, która zawsze będzie jedyna w swoim rodzaju. Poniżej prezentujemy pomysły i inspiracje oraz wyjaśniamy, jak samemu przygotować dekorację grobu.

Jak zrobić stroik na cmentarz na Wszystkich Świętych – poradnik krok po kroku

Do przygotowania takiej dekoracji potrzebne nam będą:

  • floret, czyli gąbka florystyczna dostępna w większości kwiaciarni. Jest on dostępny w wersji zarówno do kwiatów naturalnych, jak i sztucznych;
  • zielone gałązki iglaste;
  • kwiaty – żywe lub sztuczne (tylko muszą być czyste i dobrej jakości) – dobrze sprawdzą się w tej roli np. chryzantemy;
  • wszelkiego rodzaju ozdoby, takie jak np. wstążki, liście (np. monstery) albo duże szyszki;
  • plastikowa miska, w której umieścimy stroik;
  • ostre narzędzie do cięcia gałązek, np. nóż albo porządne nożyczki.

Tworzenie kompozycji zaczynamy od jej najważniejszej części, którą jest floret. To w nią wbijane są poszczególne elementy stroika. Docinamy gąbkę tak, by zmieściła się do miski. Na początku układamy ozdobne gałęzie tak, żeby zasłoniły floret i uczyniły go niewidocznym. Gałązki przycinamy do odpowiedniej wielkości i układamy od dołu ku górze. Po ułożeniu gałązek w środek wstawiamy większe kwiaty. Jeśli są prawdziwe – dbamy o to by przeszły przez floret miały dostęp do wody, którą wlejemy do miski (w przypadku sztucznych kwiatów nie ma to znaczenia). Wolne przestrzenie wypełniamy mniejszymi kwiatami, liśćmi lub szyszkami.

Wybierając kwiaty do stroika starajmy się nie używać zbyt dużo kolorów naraz, gdyż efekt będzie krzykliwy. Najlepiej ograniczyć się do nie więcej niż dwóch kolorów – mogą być kontrastowe albo mieć zbliżony odcień, co nada kompozycji bardziej stonowany, melancholijny charakter.

Dekoracja grobu na Wszystkich Świętych – o czym pamiętać

Najważniejsze, by samo dekorowanie grobu nie przesłoniło nam najważniejszego celu wizyty na cmentarzu, jakim jest oddanie szacunku i czci zmarłym. Należy więc zadbać o to, by ozdoby nie przesłoniły tabliczki z imieniem i nazwiskiem zmarłego. Stroik lub wiązanka powinna być rozmiarem dopasowana do grobu: zbyt duża dekoracja przyćmi go i skupi na sobie całą uwagę.

Znicze a dekoracja – co warto wiedzieć

Znicze to niezwykle ważny element dekoracji. Płomień symbolizuje nasza pamięć o zmarłych oraz wiarę w to, że oczyszczeni z grzechów trafią do raju. Ciepły płomień ogrzewa w te chłodne dni, daje światło w zapadających ciemnościach i daje nadzieję. Wybierając znicze do kompozycji nagrobnej starajmy się, by w miarę możliwości miały one spójny jednolity kształt oraz kolorystykę. Jeśli wybierasz znicze w różnych kolorach, staraj się o parzystą liczbę każdego z nich, by przy układaniu zachować kolorystyczną symetrię, która będzie się znakomicie prezentować. Znicz otwarty gliniany idealnie pasuje do kompozycji kwiatowych i gałęzi iglastych. Z kolei jeśli wybieramy znicz patriotyczny albo bogato zdobiony, np. w kształcie anioła, warto wyeksponować go w centrum ekspozycji, organizując resztę ozdób wokół niego.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi