Darmowe testy na COVID w aptekach – jak zrobić

Na darmowe testy na COVID w aptekach można zgłaszać się bez skierowania. Fot. Flickr

Od 27 stycznia można bezpłatnie sprawdzić, czy jest się zakażonym koronawirusem. Nie jest potrzebne żadne skierowanie od lekarza, wystarczy przyjść do jednej z aptek, która bierze udział w programie, i zrobić darmowy test na COVID.

Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby. Farmaceuta pobiera wymaz z nosogardzieli, wykonuje test i umieszcza wynik w systemie – można zobaczyć go na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

Dla kogo są przeznaczone darmowe testy na COVID w aptece

Bezpłatne testy antygenowe na koronawirusa w aptece mogą zrobić osoby, które mają objawy COVID-19 lub miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem bądź podczas swojej pracy mają kontakt z dużą liczbą osób. Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza na test, nie ma też ograniczeń co do liczby wykonanych testów. Oznacza to, że osoba, która obawia się, czy nie jest nosicielem koronawirusa, może w każdej chwili udać się do biorącej udział w programie apteki i wykonać darmowy test antygenowy.

Jakie są zasady wykonania darmowego testowania w aptece

Test antygenowy to szybki test diagnostyczny, który z dużym prawdopodobieństwem wykazuje zakażenie koronawirusem. Darmowego testu antygenowego na COVID nie dostanie się do samodzielnego wykonania w domu, można go wykonać jedynie w biorącej udział w programie aptece. Wynik będzie dostępny po kilku–kilkunastu minutach, a farmaceuta umieści go także na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Osoba, która uzyska dodatni wynik, zostanie skierowana na izolację domową.

Jeśli test wypadnie ujemny, a objawy mogą wskazywać na koronawirusa, można online uzyskać skierowanie na test PCR lub poprosić o nie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Przeczytaj też:

Powiązane

„Ślub od pierwszego wejrzenia” – sezon 8 odc. 5

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?