Darmowe testy covid w aptekach – od kiedy i gdzie?

Darmowe testy covid w aptekach – od kiedy i gdzie? Fot. Wikimedia Commons

Od czwartku Polacy mają mieć możliwość przeprowadzenia darmowego testu antygenowego na covid w aptece. Dowiedz się, czy każda będzie oferowała taką możliwość oraz jakie trzeba spełnić warunki, żeby przejść taki test.

Rosnąca w ogromnym stopniu ilość zakażeń skłoniła rząd do wprowadzenia zmian w systemie wykrywania COVID-19. Od 27 stycznia (czwartek) będzie można wykonać darmowe testy covid w aptekach. W założeniu chodzi o to, żeby każdy Polak miał możliwość wejścia do apteki i wykonania bezpłatnego testu antygenowego.

Za lawinowy wzrost zakażeń w coraz większym stopniu odpowiedzialny jest wariant Omikron. Jeśli więc podejrzewasz, że możesz być zarażony, postaraj się wykonać test, przyzachowaniu maksymalnych środków ostrożności.

Objawy omikrona

Pierwszym pacjentem zarażonym wariantem Omikron był 33-letni mieszkaniec Republiki Południowej Afryki. Jak powiedziała telewizji BBC dr Angelique Coetzee, przewodnicząca Stowarzyszenia Medyków Afryki Południowej, u zarażonej osoby rozwinęły się „niezwykłe objawy”. Pacjent sygnalizował duże zmęczenie i ból, w tym łagodny ból głowy, przez kilka dni zanim uzyskał wynik pozytywny w teście na obecność COVID-19. Nie bolało go gardło – zamiast tego odczuwał w nim „drapiące uczucie”. Pacjent nie kaszlał, ani nie utracił zmysłu smaku i węchu. Do tej pory kaszel, utrata węchu lub smaku były częstymi objawami zakażenia w przypadku wcześniejszych mutacji, w tym wariantu Delta. Również w przypadku Delty powodował on duży ból głowy, katar i gorączkę. Wiadomo już, że objawy omikrona ogólnie są zbliżone do tych, które mają miejsce w przypadku zakażenia wcześniejszymi wariantami, jednak częściej niż w przypadku Alfy czy Delty ma miejsce uczucie drapania w gardle i duże zmęczenie.

Test na covid w aptece, ale nie w każdej

Od 27 stycznia 2022 r. w aptekach, które spełniają standardy bezpieczeństwa (wydzielone pomieszczenie do przeprowadzania testów), będzie można wykonywać w pełni darmowe testy antygenowe, bez skierowania od lekarza. Ich koszt w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wynik testu zostanie wprowadzony do systemu ewidencji i udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta.

Jak dodał minister zdrowia Adam Niedzielski, „nie każda apteka ma warunki [wymagane do organizowania bezpłatnych testów – red.], więc powiedzmy sobie otwarcie: to nie będzie dostępne w każdej aptece w Polsce”. Oznacza to, że zanim udamy się do apteki po test, warto sprawdzić, czy ma ona możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia do przeprowadzenia testu. Jeśli nie, to możliwe że nie będzie ona oferowała takiej możliwości.

Darmowe testy covid w aptekach – dla kogo?

W założeniu każdy, kto podejrzewa u siebie objawy koronawirusa, ma mieć możliwość wejścia do apteki i wykonania bezpłatnego testu antygenowego. Jedynym warunkiem, jaki będzie musiała spełnić dana osoba będzie musiała wypełnić formularz – w domu lub w aptece.

Czytaj też:

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?

4 komentarze

Nauka zdalna dla starszych klas wraca od czwartku – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 25 stycznia 2022 - 21:05
[…] Zdrowie i uroda […]
Darmowe testy na covid w aptekach – wyszukiwarka i spis aptek – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 27 stycznia 2022 - 09:29
[…] Zdrowie i uroda […]
Darmowe testy na covid w aptekach – spis punktów w Warszawie – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 27 stycznia 2022 - 11:07
[…] Zdrowie i uroda […]
Darmowe testy na covid w aptekach – Kraków – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 27 stycznia 2022 - 13:01
[…] Zdrowie i uroda […]
Dodaj komentarz