Sztuczna wyspa, którą na Morzu Północnym wybuduje Dania, zapewni zieloną energię dla 3 milionów europejskich gospodarstw domowych. Wyprodukują ją setki morskich turbin wiatrowych.
W początkowej fazie sztuczna wyspa produkująca zieloną energię będzie miała rozmiary 18 boisk piłkarskich. Jest ona ważnym elementem strategii Danii, której celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o 70 procent w porównaniu z poziomem z 1990 r. To jeden z najbardziej ambitnych planów na świecie.
Przedsięwzięcie wpisuje się w plany Unii Europejskiej przekształcenia systemu elektroenergetycznego. W ciągu dziesięciu lat ma się on opierać głównie na energii odnawialnej, a moc energii wiatrowej produkowanej na morzu do 2050 r. ma się zwiększyć 25-krotnie.
W ubiegłym roku Dania podjęła decyzję o rezygnacji wydobycia ropy i gazu na Morzu Bałtyckim do 2050 roku i przestała wydawać nowe koncesje. W grudniu wstrzymano poszukiwania ropy i gazu w duńskiej części Morza Północnego.
3 gigawaty zielonej energii ze sztucznej wyspy
Sztuczna wyspa z setkami turbin wiatrowych produkujących zieloną energię ma być zlokalizowana 80 kilometrów od zachodniego wybrzeża Danii. Początkowo będzie miała powierzchnię co najmniej 120 tys. metrów kwadratowych, na której stanie 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 3 gigawatów. Według planów zacznie działać około 2033 r. Jej koszt jest szacowany na 210 miliardów koron duńskich (33,87 miliardów dolarów).
Po rozbudowie do 460 tys. metrów kwadratowych hub pomieści nawet 650 turbin, które będą mogły pokryć zapotrzebowanie na energię dla 10 mln mieszkań.
– Dziś robimy duży krok od wizji do rzeczywistości. Hub energetyczny będzie największym projektem budowlanym w historii Danii i przyczyni się do wykorzystania ogromnego potencjału morskiej energetyki wiatrowej. Nie mogę doczekać się współpracy z innymi krajami – oświadczył duński minister klimatu Dan Jorgensen. – To naprawdę wspaniały moment dla Danii i dla globalnej zielonej transformacji.
Dania była pionierem zarówno w dziedzinie lądowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej. Prawie 30 lat temu wybudowała pierwszą na świecie morską farmę wiatrową.