Czym się różni szczepionka Pfizer-BioNTech od Moderny

Od 27 grudnia trwają w Polsce szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką Pfizer-BioNTech. Źródło: Nycmayorsoffice, Flickr.com

Na razie mamy dwie szczepionki przeciw COVID-19 dopuszczone do użycia w Unii Europejskiej – firm Pfizer-BioNTech i Moderny. Obie mają taki sam mechanizm działania oraz porównywalny skład jakościowy.

Szczepionka Pfizer-BioNTech nosi nazwę Comirnaty, a drugi preparat – Moderna.

Comirnaty i Moderna – podobieństwa

Oba preparaty zawierają fragment mRNA (ze zmodyfikowanymi nukleozydami), który koduje informację o syntezie białka S koronawirusa SARS-CoV-2.

Obie szczepionki zbadano w dużych badaniach klinicznych. W badaniu preparatu Comirnaty wzięło udział 43 tys. ochotników, a Moderny – 30 tys. ochotników. Uzyskano bardzo wysoką skuteczność – w wypadku Comirnaty 95%, a Moderny – 94,1%. Preparaty mają podobny profil bezpieczeństwa, najczęstsze niepożądane odczyny poszczepienne to ustępujące w ciągu 1-2 dni: ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, dreszcze, bóle stawów, gorączka.

Oba preparaty mają również podobne zapisy dotyczące przeciwwskazań i środków ostrożności.

Różnice między szczepionkami

Wiek pacjentów

Preparaty różnią się wskazaniami dotyczącymi wieku: Comirnaty może być podawana od 16. roku życia, a Moderna – od 18.

Czas między pierwszą i drugą dawką

Obie szczepionki podawane są w schemacie dwóch dawek. Różnią się zalecanym odstępem czasu pomiędzy podaniem obu dawek: Comirnaty – co najmniej 21 dni, Moderna – 28 dni.

Wielkość fiolki

Szczepionki różnią się wielkością opakowania. Z 1 fiolki Comirnaty można uzyskać po odtworzeniu 6 dawek, a z 1 fiolki Moderny można uzyskać 10 dawek.

Wielkość dawki

Różnica dotyczy objętości i zawartości dawki: Comirnaty (0,3 ml; 30 mikrograma szczepionki) Moderna (0,5 ml; 100 mikrograma szczepionki).

Przechowywanie

Najistotniejsza różnica dotyczy przechowywania obu preparatów i warunków łańcucha chłodniczego. Comirnaty można przechowywać 6 miesięcy w temp. minus 90 st. C do minus 60 st. C, po wyjęciu z zamrażarki do 5 dni w temp. 2-8 st. C. Modernę można przechowywać 7 miesięcy w temp. minus 25 st. C do minus 15 st. C, po wyjęciu z zamrażarki do 30 dni w temp. 2-8 st. C.

Substancje pomocnicze

Niewielka różnica pomiędzy szczepionkami dotyczy również substancji pomocniczych, w tym rodzaju lipidów tworzących kapsułkę, w której zamknięte jest mRNA. Dobór lipidów wpływa na stabilność mRNA, co w przypadku Moderny pozwala na jej przechowywanie w wyższych temperaturach w porównaniu z Comirnaty.

Przeczytaj też:

Powiązane

Wyniki Lotto 2.07.2022, godz. 14.00, sobota [Multi Multi, Kaskada, Super Szansa]

Czy tatuaże z henny są bezpieczne?

Życzenia na urodziny dla każdego