Czym jest urlop bezpłatny i komu przysługuje? [Wyjaśniamy]

Wśród wielu rodzajów urlopu, które może wziąć pracownik jest też urlop bezpłatny. Sprawdź, czym jest i komu przysługuje.

Dowiedz się, jak według prawa rozwiązane są kwestie urlopu bezpłatnego i komu on przysługuje.

Czym jest urlop bezpłatny?

Zgodnie z kodeksem pracy urlop bezpłatny to czas, kiedy pracownik powstrzymuje się od świadczenia pracy z różnych powodów i nie dostaje za ten okres wynagrodzenia, ale jego stosunek pracy nie ustaje. Oznacza to, że ma prawo korzystać z ubezpieczeń społecznych ale tylko przez pierwszych 30 dni urlopu. Czas na urlopie nie wlicza się do stażu pracy, ale wciąż jest to okres składkowy, a więc wlicza się do emerytury.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi przebywającemu na takim urlopie, ani też zmienić jej warunków. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy przedsiębiorstwo upada. Ważne jest też to, że jeśli urlop bezpłatny trwa dłużej niż 30 dni, pracownik nie tylko tracie prawo do ubezpieczenia, ale też wpływa to na wymiar urlopu wypoczynkowego.

Zobacz: Dni wolne 2023. Sprawdź kiedy wziąć urlop

Kto może wziąć taki urlop i ile on trwa?

Warunkiem skorzystania z urlopu bezpłatnego jest umowa o pracę, przy czym dotyczy to zarówno osób na umowie na czas określony jak i nieokreślony. Pracownik powinien złożyć pisemny wniosek o taki urlop.

Kodeks Pracy nie określa górnej granicy czasu przebywania na urlopie bezpłatnym. Warto jednak pamiętać, że po 30 dniach takiego urlopu tracimy prawo do ubezpieczeń, a wymiar urlopu wypoczynkowego się zmniejsza.

Zobacz: Urlop okolicznościowy 2023

Czy pracodawca może odmówić urlopu bezpłatnego?

Na urlop bezpłatny pracodawca może wyrazić zgodę, ale nie musi. Mówi o tym Kodeks Pracy:

 § 1. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego.

Kodeks Pracy, art. 174,  § 1.

Oznacza to, że pracodawca ma ostateczne zdanie w sprawie udzielenia takiego urlopu i może nie wyrazić na niego zgody. Natomiast pracodawca nie ma prawa zmuszać pracownika do tego, aby najpierw wykorzystał cały swój urlop wypoczynkowy.

Działa to w obie strony – nie można wymagać od pracownika, aby zamiast urlopu wypoczynkowego wziął urlop bezpłatny. Należy pamiętać, że pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu bezpłatnego, który trwa dłużej niż 3 miesiące, choć musi to wynikać z ważnych przyczyn. Często jest to też przedmiotem porozumienia między pracodawcą a pracownikiem.

Źródło:” Kodeks Pracy

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

ZOBACZ TEŻ:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi