Czym jest nefropatia cukrzycowa?

Nefropatia cukrzycowa dotyka do 50 procent osób chorujących na cukrzycę typu II. Fot. Pixabay

Długotrwale utrzymujące się wysokie poziomy cukru we krwi niszczą najważniejsze narządy organizmu – serce, nerki, oczy, układ nerwowy. Nefropatia cukrzycowa to przewlekła choroba nerek, która jest jednym z poważniejszych powikłań cukrzycy.

Nefropatia cukrzycowa – uszkodzenie nerek na skutek cukrzycy

Trzeba zacząć od tego, że cukrzyca jest cichym mordercą, bo przez dłuższy czas przebiega bezobjawowo, a jednocześnie bardzo niszczy nasze organy. Gdy już ją odkrywamy, okazuje się, że są już zniszczone. Tak się dzieje z nerkami. Nefropatia cukrzycowa to właśnie przewlekła choroba uszkadzająca nerki. Gdy mamy we krwi za dużo cukru, to przepływ w kłębuszkach nerkowych się zwiększa, a to prowadzi do ich uszkodzenia. Pojawiają się różne substancje, które się gromadzą i negatywnie wpływają na budowę kłębuszków i ich funkcjonowanie. Z czasem dochodzi do ich stwardnienia oraz zwłóknienia miąższu nerek, a to oznacza, że nerka przestaje pracować, przestaje być wydolna.

Nerki nie bolą

Nefropatia cukrzycowa dotyka aż do 40 procent chorych na cukrzycę typu I i aż do 50 procent osób chorujących na cukrzycę typu II. A często bywa tak, że dopiero tak można rozpoznać cukrzycę, bo rozpoznaje się tę chorobę przypadkowo z badania moczu, w którym stwierdza się obecność białka. Wcześniej może nie być żadnych objawów choroby, no bo nerki nie bolą. I teraz, jeśli tak późno wykryto nefropatię cukrzycową, może okazać się, że konieczna jest dializoterapia. I to już jest bardzo, bardzo źle.

Przeczytaj też:

Powiązane

Pierwszy smartfon – jak wyglądał, co potrafił i w jaki sposób powstał? [Historia pradziadka iPhone’a]

16 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Pełnia Księżyca: Jak na nas wpływa, czego unikać