Czym jest hipoglikemia?

Osoba w hipoglikemii powinna dostać coś słodkiego. Fot. Pixabay

To co jest złe i bardzo niebezpieczne u osób chorych na cukrzycę, to wahania poziomu cukru. Raz może go być za dużo, a innym razem – w hipoglikemii – za mało.

Hipoglikemia może być niebezpieczna

Istota cukrzycy polega na tym, że ma się za dużo cukru we krwi, ale czasami może się zdarzyć, że mamy go za mało. Powodem może być na przykład niedostosowanie dawki insuliny albo leku do aktualnego poziomu cukru. Jeśli ktoś pominął posiłek albo miał nagły wysiłek fizyczny, to może spowodować, że poziom cukru we krwi będzie za niski. To właśnie nazywa się hipoglikemia. Ten stan jest również śmiertelnie niebezpieczny, ponieważ można popaść w śpiączkę.

Jak pomóc osobie z za niskim poziomem cukru

Żeby wyprowadzić kogoś z tego stanu, trzeba podać mu coś słodkiego, na przykład jakiś słodzony napój. Diabetyk powinien nosić przy sobie lek, który należy mu podać, po prostu wstrzyknąć osobie nieprzytomnej.

A teraz na poprawienie humoru opowieść o Stanisławie Lemie, który chorował na cukrzycę. Jest taka sytuacja – Rynek Główny, Kraków, Delikatesy, wchodzi pan Stanisław Lem z żoną. Przy ladzie kolejka, żona pisarza zwraca się do ekspedientki i do osób stojących w kolejce: „Bardzo proszę o odrobinę cukru dla tego pana, bo mąż jest cukrzykiem dostał ataku hipoglikemii”.

Ludzie spoglądają życzliwie, niektórzy pewnie rozpoznają wielkiego pisarza, sprzedawczyni podaje kilka kostek cukru. A tu pan Stanisław Lem zaczyna żywo protestować: „Nie, nie, Basiu! Spytaj, czy mają marcepan w czekoladzie!”.

Powiązane

Pierwszy smartfon – jak wyglądał, co potrafił i w jaki sposób powstał? [Historia pradziadka iPhone’a]

16 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Pełnia Księżyca: Jak na nas wpływa, czego unikać