Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Pomidory pod folią dojrzeją szybciej. Fot. Pixabay

Pomidory to rośliny ciepłolubne dlatego często hodujemy je w tunelach lub szklarniach. Czy to oznacza, że należy wpuszczać tam pszczoły, aby je zapyliły? Sprawdź, co zrobić.

Jak zapylają się pomidory?

Pomidory należą do roślin samopylnych. Oznacza to, że jeden kwiat posiada wszystko, co potrzebne, aby się zapylić. Pyłki opadają z pylników na pręciki tego samego kwiatu, lub na pręciki z kwiatu obok – nie jest potrzebna do tego druga roślina ani owady. Zapylenie odbywa się pod wypływem wiatru i deszczu. Ale co z pomidorami pod folią lub w szklarni? Na to też jest rada.

Tunel lub szklarnia – zapylanie

Pomidory hodowane pod folią lub w szklarni nie mogą liczyć na to, że zapyli je deszcz czy wiatr, musimy więc im trochę pomóc. Aby kwiat się zapylił musi mieć odpowiednie warunki tak, by wytworzyć dużą ilość pyłku. W wielkich, towarowych uprawach dokonuje się zabiegu hormonizacji, czyli oprysków. Można też dokonać zapyleń poprzez mechaniczne poruszanie całych konstrukcji lub przez wpuszczenie trzmieli. Trzmiele o wiele lepiej poradzą sobie w przestrzeniach zamkniętych niż pszczoły. Nasze przydomowe czy nawet domowe uprawy pomidorów nie wymagają na szczęście procesów na tak szeroką skalę.

Pomidory pod folią w ogródku przydomowym

Jeśli hodujesz w tunelu czy szklarni kilka krzaczków pomidorów na własny użytek, nie musisz stosować drogich i skomplikowanych zabiegów. Wystarczy, że potrząśniesz trochę kwiatami, które są już w pełni rozwinięte. Najlepiej zmniejsz wcześniej wilgotność w tunelu tak, aby pyłek się nie kleił, tylko sypał. Idealną porą na taki zabieg będą godziny popołudniowe, kiedy to kwiaty są najbardziej rozwinięte. Ten sposób w zupełności wystarczy, aby w sezonie cieszyć się dojrzałymi owocami.

ZOBACZ TEŻ:

Powiązane

Morfologia krwi – co to za badanie, jakie są normy?

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?