Czy trzeba nosić maseczki w autobusie?

Od 28 marca nie obowiązuje już noszenie maseczek w autobusie. Fot. Flickr

Od dziś nie trzeba nosić maseczek ani w autobusie, ani w sklepie, ani w kinie. Jest jednak wyjątek. Gdzie jeszcze obowiązuje zakrywanie nosa i ust?

Bez maseczek do sklepu i na koncert

W ostatni czwartek podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia minister Andrzej Niedzielski poinformował, że od poniedziałku 28 marca zniesione będą prawie wszystkie obostrzenia związane z koronawirusem. Zatem od dziś nie trzeba już nosić maseczek ani w środkach transportu publicznego, ani w sklepach. Po wielu miesiącach pandemii bez maseczki można będzie wyjść do kawiarni czy do restauracji albo wybrać się do teatru czy na koncert.

 Minister zdrowia zastrzegł jednak, że maseczki powinny być używane w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia – chodzi na przykład o duże skupiska ludzi.

„Wtedy rekomenduję, by używać maseczek” – powiedział Niedzielski.

Od 28 marca bez kwarantanny i izolacji

Od 28 marca zniesiona zostanie także obowiązkowa kwarantanna i izolacja. Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu.

Minister przewiduje, że do końca kwietnia w Polsce zmniejszy się liczba zakażeń i hospitalizacji. Nawet jeśli pojawia się więcej zakażeń, nie przekłada się to na zwiększoną liczbę hospitalizacji.  Szef resortu zdrowia przytoczył przykład Wielkiej Brytanii i Niemiec, gdzie mimo wzrostu liczby zakażeń podjęto decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń.

Poinformował również, że cały czas wykonuje się w Polsce dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, a mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w piątej fali, w kraju było maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek 25 marca i wchodzi w życie w poniedziałek 28 marca.

Gdzie i do kiedy trzeba jeszcze nosić maseczki?

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek nie dotyczy jednak placówek leczniczych i aptek. Obowiązek zakrywania twarzy dotyczy zarówno pracowników, jak i pacjentów tych placówek, czyli m.in. przychodni i szpitali.

Zgodnie z rozporządzeniem „do dnia 30 kwietnia 2022 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach”.

Przeczytaj też:

Powiązane

„Ślub od pierwszego wejrzenia” – sezon 8 odc. 5

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?