Dowiedz się, czy tymczasowe tatuaże z henny są bezpieczne. Co może grozić osobom, które je sobie zrobią? Na co uważać? Sprawdź, dlaczego należy uważać na tego typu produkty.
Spis treści:
Tymczasowe tatuaże z henny wykorzystuje się do dekoracji ciała. Mogą się utrzymywać na skórze przez dni lub nawet kilka tygodni i dłużej. Jednak czy są całkowicie bezpieczne?
Henna to barwnik roślinny produkowany z liści i pędów rośliny zwanej lawsonią bezbronną. Można jej używać do koloryzowania włosów, rzęs lub brwi, lecz nie powinno się jej stosować bezpośrednio na skórze. Mimo to często wykonuje się tego typu zabieg dekorowania rąk, nóg lub twarzy, na przykład latem w miejscowościach turystycznych. To niebezpieczne i może mieć przykre konsekwencje zdrowotne.
Dlaczego tatuaż z henny może być groźny dla zdrowia?
Ponieważ henna z reguły ma brązowy lub pomarańczowo- lub rdzawo-brązowy odcień, stosuje się różnego rodzaju dodatki po to, żeby uzyskać inne kolory, na przykład popularną czerń lub błękit. Niestety często składnikiem wykorzystywanym do przyciemnienia henny jest parafenylenodiamina (PPD). To barwnik, który zgodnie z prawem można wykorzystywać jedynie w farbach do włosów, a nawet wówczas na opakowaniu produktu musi widnieć ostrzeżenie, że wchodzi on w skład specyfiku. Jego wykorzystywanie w produktach przeznaczonych do skóry jest zabronione.
Mimo że jest alergenem, to często dodaje się go do tymczasowych tatuaży, ponieważ jest tanim składnikiem. To może skutkować u niektórych osób bardzo poważnymi konsekwencjami, takimi jak przebarwienia, a nawet blizny na skórze.
Przykłady problemów zdrowotnych po tatuażu z henny
Jak donosi amerykańska Federalna Agencja Leków, alergiczne reakcje na niedozwolone składniki henny mogą być bardzo gwałtowne. Raportowane są między innymi takie sytuacje jak:
- Rodzice pięcioletniej dziewczynki donosili, że 2 tygodnie po otrzymaniu czarnego tatuażu z henny ich dziecko długo cierpiało z powodu głębokiego zaczerwienienia na przedramieniu;
- Matka 17-latki opisuje, że jej córka bez jej wiedzy wykonała sobie tymczasowy tatuaż. Po jakimś czasie miejsce po hennie zaczęło swędzieć, a jeszcze później pojawiły się bąble wypełnione ropą;
- Inna matka, której córka nie wykazała reakcji alergicznej na tatuaż z henny, opisuje że mimo to skóra na plecach jej dziecka wyglądała „jak u ofiary poparzenia – surowa i pokryta bąblami. Lekarz poinformował ją, że blizny pozostaną dziecku na całe życie.
Sprawdź też:
Na co zwracać uwagę?
Jak przestrzega sanepid, jeśli już zdecydujemy się na wykonanie tymczasowego tatuażu, powinniśmy bacznie go obserwować. Nasz niepokój powinno wzbudzić pojawienie się takich objawów jak:
- zaczerwienienie;
- świąd;
- wysypka;
- pęcherze.
Jeśli w rejonie skóry pokrytej henną pojawią się tego typu symptomy, to powinniśmy udać się do lekarza.
Jak odróżnić „dobrą” hennę od „złej”?
Nie każda „czarna henna” zawiera potencjalnie niebezpieczny alergen PPD. Zdarzają się kosmetyki z wyższej półki, w których stosuje się barwnik roślinny indygo – wymieszany z henną daje kolor zbliżony do czerni. Jednak jest to drogi składnik, poza tym nie zapewnia głębokiej czerni, na której zależy wielu miłośnikom tatuażu. Należy przyjąć, że tymczasowe tatuaże z henny o bardzo ciemnej barwie niemal na pewno zawierają barwniki syntetyczne.
Bez specjalistycznych badań nie da się odróżnić henny naturalnej od syntetycznej. Jeśli więc jest osobą ze skłonnościami do alergii, lepiej nie wykonuj tymczasowego tatuażu z henny – ze względów bezpieczeństwa. Jeśli mimo to bardzo ci zależy na wykonaniu tego zdobienia, to postaraj się przynajmniej poznać skład produktu – powinien widnieć na opakowaniu.
Więcej o zdrowiu słuchaj w Radiu Pogoda codziennie po 12:00.
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 50 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
Tatuaż z henny - o czym pamiętać?
Dlaczego tatuaż z henny może być groźny?
Często składnikiem wykorzystywanym do przyciemnienia henny jest parafenylenodiamina (PPD). To alergen, który może powodować poważne podrażneinia skóry.
Jakie są objawy uczulenia na składnik henny?
Zaczerwienienie, świąd, wysypka, pęcherze. Jeśli je zauważymy - powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.
Do czego stosować hennę?
Można jej używać do koloryzowania włosów, rzęs lub brwi, lecz nie powinno się jej stosować bezpośrednio na skórze.
1 Komentarz
[…] Zdrowie i uroda […]