Czy przyjmując witaminę D, trzeba brać również witaminę K?

Witamina D bywa nazywana witaminą słońca, ponieważ organizm wytwarza ją, gdy skóra jest wystawiona na ekspozycję słoneczną. Fot. Flickr

Wiele osób zastanawia się, czy jeżeli bierze się witaminę D, to równocześnie trzeba brać witaminę K. Odpowiedź brzmi jednoznacznie: nie, nie trzeba. Zarówno jedna, jak i druga witamina ma swoją rolę w zapobieganiu osteoporozie.

Zwykle mamy niedobory witaminy D

Jednak różnica jest taka, że witamina D występuje w niewielkiej ilości w zbyt rzadko spożywanych w naszej kulturze produktach spożywczych, na przykład w rybach. Zatem niedobory jej są dosyć powszechne i nie zawsze udaje się je nadrobić poprzez ekspozycję na promieniowanie słoneczne latem, bo witamina D może powstawać w organizmie człowieka w skórze.

Niedobór witaminy K jest bardzo rzadki

Natomiast dzienne zapotrzebowanie na witaminę K pokrywane jest poprzez dietę oraz jej produkcję przez florę bakteryjną układu pokarmowego. Dlatego nie jest wymagana dodatkowa suplementacja. Zatem jej niedobory są dużo, dużo rzadsze, głównie u osób ze zniszczoną mikroflorą bakteryjną jelit lub chorobami jelit.

Rola witaminy D i witaminy K

Rzeczywiście witamina K2 wpływa na proces transportu wapnia, a witamina D3 zwiększa jego dostępność. Jedynie w sytuacji niedoboru witaminy K2 mogłoby dojść do „nieprzekierowania” wapnia do kości i odkładania go w tkankach miękkich. Jak jednak wykazano, prawdopodobieństwo, że taki niedobór wystąpi, dotyczy tylko wąskiej, wybranej grupy pacjentów.

W związku z tym nie ma żadnych wytycznych czy rekomendacji co to łącznego zażywania witamin D3 i K2.

Przeczytaj też:

Powiązane

Wyniki Lotto 2.07.2022, godz. 14.00, sobota [Multi Multi, Kaskada, Super Szansa]

Czy tatuaże z henny są bezpieczne?

Życzenia na urodziny dla każdego

1 komentarz

Kamil 23 maja 2021 - 20:09
To są moim zdaniem idywidualnie preferencje. Bo i przeciez nadmiar witaminy D raczej szkodzi niz pomaga. Najlepiej moim zdaniem zacząc po prostu od badań i z nimi isc na konsultacje. W diagnostyce w ramach akcji fit&active mozna skorzystać z pakietu z konsultacja lekarza zarowno w pakiecie minimum jak i medium. Lekarz zweryfikuje wyniki i podpowie co dalej
Dodaj komentarz