Czy pomidory chronią przed nowotworami?

Swój piękny czerwony kolor pomidory zawdzięczają likopenowi. Fot. Pixabay.com

Pomidory do Europy dotarły po 1492 roku, po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Uważane są za warzywo, chociaż z punktu widzenia biologii są owocami. Co sprawia, że uważane są za bardzo zdrowe?

Niegdyś symbol nadchodzącego lata, odchodziło lato znikały i one. Czy pamiętają państwo kabaret Starszych Panów? I Jerzy Michotek, który śpiewa „Adios pomidory, adios ulubione słoneczka zachodzące za mój zimowy stół, nadchodzą znów wieczory sałatki niejedzonej, tęsknoty dojmującej i łzy przełkniętej wpół”. Teraz możemy jeść je przez cały rok, chociaż najlepsze są te, które dojrzały na słońcu.

Pomidory – jabłka miłości

Do XIX wieku uchodziły za afrodyzjak. Do tej pory są nazywane przez Francuzów jabłkami miłości. Zwyczajowo pomidor uważany jest za warzywo, chociaż z punktu widzenia biologii jest owocem i to nie byle jakim, tylko bardzo zdrowym. Zacznijmy od jego koloru. Czy wiedzą państwo skąd ten piękny czerwony?

Likopen – silny antyoksydant

Daje go likopen, związek chemiczny z grupy karotenów, który ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jest silnym przeciwutleniaczem, posiada właściwości chroniące organizm przed licznymi chorobami układu krwionośnego, a przede wszystkim przed rakiem. A teraz państwa zaskoczę.

Pomidory – zdrowsze surowe czy przetworzone?

Na pytanie czy zdrowsze są warzywa surowe, czy te rozdrobnione i poddane przeróbce, niemal każdy automatycznie odpowie, że te pierwsze, czyli surowe. A tu, o ile idzie o likopen zawarty w pomidorach, jest odwrotnie. Jest go o wiele więcej w przetworach, na przykład w przecierze lub koncentracie, a także w keczupie. Na skutek przeróbki termicznej bądź chemicznej jest też o wiele łatwiej przyswajalny dla organizmu niż ten pochodzący z surowego pomidora.

Przeczytaj też:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?